Ekologiczne worki na śmieci – kiedy są najbardziej zielone?

Zastanawiasz się, czy istnieje coś takiego jak ekologiczne worki na śmieci? Szybką odpowiedź da Ci Niupak – opakowania foliowe – gdzie znajdziesz w ofercie właśnie takie produkty. Jednak z racji tego, że spora ilość mieszkańców Szczecina to entuzjaści ero waste – podejmiemy temat bardziej, aby każdy miał szansę stać się bardziej zrównoważonym.

Tak zwane „białe zanieczyszczenie” (zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi) jako bardzo poważny problem w dzisiejszych czasach i podejmuje się różne kroki w celu znalezienia rozwiązań. Jednym z takich rozwiązań jest zastąpienie tradycyjnych polietylenowych plastikowych worków na śmieci biodegradowalnymi workami na śmieci. Nie jest to coś, o czym wiele osób słyszało, dlatego ważne jest, aby podać więcej informacji na ten temat. W tym artykule spojrzeliśmy na liczne zalety i mniej istotne wady takich biodegradowalnych worków plastikowych.

Zalety biodegradowalnych worków na śmieci

druk na metalizieDo produkcji biodegradowalnych worków na śmieci nie są wykorzystywane żadne składniki chemiczne, nie ma też produktów ropopochodnych. Uzyskujesz takie same wyniki z biodegradowalnych toreb plastikowych, jak w przypadku tradycyjnych toreb polietylenowych. Biodegradowalne worki na śmieci rozkładają się dość szybko, więc jeśli dostanie się do nich zwierzę lub wylądują w wodzie, nie zdążą mu wyrządzić im stosunkowo niewiele szkód. Jest to ważna zaleta w stosunku do konwencjonalnych toreb plastikowych, które rozkładają się bardzo długo.

Plastikowe torby biodegradowalne można kompostować, dzięki czemu można je jak najszybciej powrócić do natury. Biodegradowalne worki na śmieci mogą w pewien sposób pomagać naturze. Najważniejsze jest to, że nie są wykonane z materiałów ropopochodnych, ale z zasobów odnawialnych.

Co zatem z ewentualnymi niedogodnościami?

Pierwszym i najbardziej oczywistym argumentem przeciwko biodegradowalnym workom na śmieci jest to, że są one po prostu droższe w porównaniu do konwencjonalnych toreb plastikowych. Dzieje się tak, ponieważ wymagają innowacyjnych metod ich tworzenia, co podnosi koszty.

Inną kwestią przeciwko workom biodegradowalnym jest to, że musisz mieć rzeczywisty kompostownik, aby uległy biodegradacji. To sprawia, że ​​cały proces wydaje się wątpliwy: jeśli są biodegradowalne, z pewnością powinny być w stanie biodegradować bardziej naturalnie.

To prowadzi nas do kolejnego wyzwania związanego z tymi biodegradowalnymi workami na śmieci, że nie będziesz w stanie ich poddać recyklingowi razem ze zwykłymi plastikami. Worki te wymagają specjalnych urządzeń do ich kompostowania. Tak więc, mimo że są uważane za biodegradowalne, jeśli nie trafią we właściwe miejsce, są tak dobre, jak zwykłe tworzywa sztuczne. Większość z nich i tak trafia na wysypiska śmieci, gdzie ich biodegradacja jest praktycznie niemożliwa. Niemniej jednak to wszystko są niedogodności, z którymi można się naprawdę uporać i zdecydowanie jest to wysiłek, który warto podjąć dla naszej planety oraz przyszłych pokoleń, które będą na niej żyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *