Nowoczesne rozwiązania grzewcze łączą w sobie wysoką wydajność, niskie opłaty, a także bezpieczeństwo dla środowiska. Takie właśnie systemy są obecnie niezwykle popularne, a jednocześnie zalecane ze względu na ich niską emisyjność. Dużą zaletą dla inwestorów może być również fakt, że na montaż systemów poprawiających sprawność energetyczną i obniżających emisję spalin można dziś dostać dofinansowanie z różnych źródeł.
Dotacje na instalacje grzewcze dotyczą przede wszystkim tych urządzeń, które powiązane są z odnawialnymi źródłami energii. Pozwalają one na czerpanie z naturalnych zasobów takich jak słońce, wiatr, ciepło gruntu czy powietrza. Dofinansowania można otrzymać z programów rządowych, a także unijnych. Dobrą informacją dla inwestorów może być również fakt, że zakup takich urządzeń można sobie odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym. Tak zwana ulga termomodernizacyjna funkcjonuje od 2019 roku i cieszy się sporym zainteresowaniem podatników. Preferencyjne kredyty na ekologiczne rozwiązania można również dostać w wielu bankach. To dobra opcja – raty kredytu spłacają się bowiem niejako same dzięki oszczędnościom na ogrzewaniu. A po okresie spłaty zyskujemy na własność urządzenia, które produkują nam zupełnie darmowe ciepło.
Warto inwestować w pompy ciepła
Jednym ze sprawdzonych rozwiązań w dziedzinie ogrzewania są pompy ciepła, które działają sprawnie, wydajnie i zapewniają komfort cieplny w budynkach mieszkalnych i nie tylko. Pompy ciepła należą do instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Pobierają ciepło z gruntu, wody lub powietrza. Nie wymagają dostarczania żadnego paliwa, dzięki czemu nie emitują do atmosfery żadnych szkodliwych substancji. Pozwalają na korzystanie pełnymi garściami z zasobów naturalnych. Inwestycja w pompę ciepła nie jest mała, najczęściej urządzenia kosztują kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest to jednak jednorazowy wydatek, który następnie pracuje na siebie. W czasie eksploatacji pompy ciepła nie trzeba ponosić żadnych nakładów finansowych poza inwestycją w niewielkie ilości prądu. Jeśli więc dodatkowo założymy sobie na dachu panele fotowoltaiczne, korzystanie z pompy ciepła będzie całkowicie darmowe.
Piece na pellet dla szukających oszczędności
W poszukiwaniu ciekawych opcji ogrzewania budynku, warto również zwrócić uwagę na piece na pellet. To nowoczesne urządzenia, które znacznie się różnią od klasycznych, wysokoemisyjnych pieców. W piecach niskoemisyjnych paliwem jest naturalny pellet drewniany, który spala się niemal w całości. Dzięki temu nie zanieczyszcza atmosfery, a także nie generuje dużych ilości popiołu. Zdecydowanie łatwiej jest więc utrzymać w czystości pomieszczenie, w którym piec się znajduje. Nowoczesne piece na pellet są funkcjonalne, wygodne w użytkowaniu, całkowicie zautomatyzowane, a także wręcz naszpikowane elektroniką. Można dowolnie ustawiać ich parametry w taki sposób, aby jak najlepiej spełniały oczekiwania użytkowników pomieszczeń.