Doświetlamy taras – jakie rozwiązania sprawdzą się u Ciebie?

Taras jest wyjątkowym miejscem w domu, które zapewnia bezproblemowe przejście pomiędzy wnętrzem a ogrodem czy innym miejscem na posesji. Można na nim urządzić dodatkowe pomieszczenie na świeżym powietrzu. Będzie idealnym miejscem relaksu, wypoczynku i spędzania czasu w sezonie wiosenno-letnim. Aby taras był funkcjonalny, wygodny i komfortowy w użytkowaniu, warto zadbać o właściwe oświetlenie. Dzięki temu będzie można z jego uroków korzystać także po zmroku.

Jeśli chodzi o doświetlenie tarasu, możliwości mamy całkiem sporo. Najwięcej ciekawych rozwiązań znajdziemy dla tarasu, który będzie zadaszony, a więc chroniony przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych, szczególnie przed wodą i wilgocią. Na tarasie bardzo ładnie prezentują się delikatne lampy klatki lub inne ażurowe rozwiązania, które świetnie komponują się z zielenią czy tarasowymi meblami. Bardzo ciekawym pomysłem są również różnego rodzaju latarnie czy lampiony, które wprowadzają wyjątkowy klimat. Można w tej kwestii wykorzystać oświetlenie LED bądź też lampy solarne, które w dzień ładują się, a po zmroku świecą. Dzięki temu nie będzie trzeba się obawiać, że tarasowe oświetlenie przyczyni się do znacznego zwiększenia zużycia energii w domu.

Lampy na ogrodzeniach

Aby dobrze oświetlić taras, niekoniecznie trzeba wieszać lampy właśnie na tarasie. Oświetlenie innych elementów posesji również wpływa na to, jak dobrze oświetlony jest taras i jego najbliższa okolica. Świetną opcją będą więc także lampy elewacyjne oraz lampy ogrodzeniowe, które instaluje się na różnych elementach ogrodzenia. Są one wygodne, praktyczne, doskonale oświetlają sporą ilość przestrzeni. Nie tylko zapewniają ciekawy nastrój i pełen uroku klimat na tarasie, ale również podnoszą bezpieczeństwo użytkowników posesji. Instalując lampy ogrodzeniowe czy elewacyjne, warto stawiać na modele wyposażone w czujniki ruchu i zmierzchu, które włączają się wtedy, gdy oświetlenie faktycznie jest potrzebne. W ten sposób ograniczymy marnowanie energii – światło nie będzie świeciło się wtedy, gdy nikogo z użytkowników nie będzie w pobliżu.

Warto stawiać na jakość i dobre parametry

Lampy, które są przeznaczone do montowania na zewnątrz budynków, muszą mieć o wiele lepsze parametry techniczne niż oświetlenie znajdujące się wewnątrz pomieszczeń. Nie da się więc zwykłej lampy stojącej czy efektownego żyrandola z salonu po prostu przewiesić na taras. Rozwiązania przeznaczone do użytku zewnętrznego muszą być wyjątkowo solidne i trwałe, zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Powinny mieć jak najwyższą klasę wodoszczelności, dzięki czemu będzie można mieć pewność, że nie będą ulegać uszkodzeniom pod wpływem wody deszczowej i wilgoci. Wybierając oświetlenie do domu czy na posesję, stawiajmy na produkty pochodzące od dobrych i sprawdzonych producentów. Wszelkie oszczędności w tej tematyce mogą być bowiem źródłem wyłącznie problemów w czasie późniejszego użytkowania oświetlenia.

Polecamy także Oświetlenie punktowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *