Domowe studio muzyczne? Skorzystaj z porad naszego szczecińskiego eksperta!

Mikrofony są świetne. Wysokiej klasy przedwzmacniacze i kompresory są niesamowite. Wymyślne monitory z doskonałą reakcją są niezbędne do miksowania i sprawiają, że cały proces jest znacznie przyjemniejszy. Ale nic z tego naprawdę nie pomaga, jeśli twój pokój nie brzmi dobrze.

Pokój jest rzeczywiście przednim końcem łańcucha sygnałów. Ale jak twój pokój naprawdę ma wpływ na dźwięk? Chodzi mi o to, jaką różnicę może zrobić pokój bez jakichkolwiek dodatkowych dostosowań?

Zapytaliśmy dlatego szczecińskiego specjalistę od akustyki i przygotowaliśmy ten artykuł dla osób, którym zależy na perfekcyjnym urządzeniu domowego studia.

Szczególnie, jeśli zależy Wam na czymś co będzie:

  • niedrogie

  • tymczasowe

Celem tego artykułu nie jest doskonała akustyka, ale raczej coś, co mogłoby sprawić, że przestrzeń działała na tyle dobrze, że można przynajmniej w pewnym stopniu ocenić swoje bieżące nagrywki. Oto kilka rzeczy, których dowiedzieliśmy się o urządzaniu pokoju pod studio w wersji budżetowej.

1. W małym pokoju potrzebujesz „wchłonięcia” dźwięku

Problem numer jeden jest zwykle to, że pokój jest mały. Na podstawie pobranych pomiarów może się okazać, że potrzebuje się zbyt dużą ilość metrów kwadratowych absorpcji, jak na to jaką powierzchnie (łącznie z podłogą) się posiada, oznacza to, że trzeba byłoby poświęcić około jedną trzecią pomieszczenia na absorpcję. Nie muszą to być od razu drogie panele dźwiękochłonne, bowiem zdaniem naszego eksperta nawet welurowa zasłona zawieszona w oknie odpowiednio oddzieli pomieszczenie od korytarza. Absorpcja pomoże również wyrównać charakterystykę częstotliwościową pomieszczenia.

2. Nie wszystkie absorpcje są tworzone równomiernie

Następne bezpośrednie pytanie brzmi: czego używam do absorpcji? Trzema głównymi rywalami są: sztywne włókno szklane, wełna mineralna lub izolacja za pomocą bawełny. Wszystkie trzy mają porównywalne właściwości absorpcyjne przy jednakowej grubości. Niezależnie od tego, co wybierzesz, będziesz chciał mieć grubość około kilku centymetr.ów. Sztuczka polega na tym, aby zwiększyć absorpcję za pomocą szczeliny powietrznej między materiałem a ścianą.

Powodem jest to, że ta forma absorpcji opiera się na prędkości – to ruch powietrza przez materiał przekształca jedną energię kinetyczną (ruch cząsteczek powietrza) w inną (ciepło), ponieważ małe włókna w materiale zapewniają opór. Wszystko to oznacza, że ​​powietrze musi się poruszać, aby absorpcja działała. Tuż przy ścianie odbija się dźwięk. Odbicie to proces, w którym energia kinetyczna zamienia się w potencjalną energię, a następnie wraca do kinetyki – innymi słowy, na powierzchni ściany nie ma ruchu powietrza! Umieszczenie tam absorpcji neguje jej pełny potencjał.

To oczywiście kwestia dobrania i montażu paneli, znajdź te które są skuteczne dla częstotliwości powyżej 500 Hz.

3. Pozycja jest kluczowa

Jednym z problemów związanych z urządzeniem pokoju jest to, że wpływ pomieszczenia zmienia się w zależności od tego, gdzie umieszczone są monitory – i gdzie jesteś umieszczony względem monitorów. Musisz to wszystko uwzględnić, aby całość zadziałała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *