Dlaczego dywany są tak popularne?

W bardzo wielu typowych polskich wnętrzach mieszkań można bez trudu zauważyć chociaż jeden model dywanu lub chodnika. Dlaczego ten element wyposażenia jest tak bardzo popularny w naszym kraju?

Wiele regionów charakteryzuje się pewnymi wykształtowanymi przez stulecia trendami w wystroju wnętrz. W naszym kraju takim dość charakterystycznym elementem wielu aranżacji jest dywan. Czemu tak bardzo lubimy dywany i wykładziny?

Dodatkowa izolacja posadzki

Dla bardzo wielu osób ogromne znaczenie ma to, że dywan pomaga stworzyć przytulne, ciepłe wnętrze. Stąpanie po miękkim dywanie jest przyjemne, szczególnie jest mile widziane przez osoby, które lubią chodzić po mieszkaniu bez obuwia. Ciepły gruby dywan szczególnie dobrze sprawdza się w budynkach charakteryzujących się wyjątkowo zimną posadzką – taka występuje między innymi w budowanych kilkadziesiąt lat temu dużych budynkach jednorodzinnych. W takiej roli znakomicie sprawdzają się gruby naturalne dywany wykonane z tradycyjnej wełny. Jednocześnie gruby dywan stanowi dodatkowe wygłuszenie kroków, co dobrze sprawdza się w budynkach o wielu kondygnacjach. W niejednym domu niedrogą wykładzinę stosuje się po prostu głównie po to by zakryć zniszczoną podłogę, w przypadku takich zastosowań najczęściej wykładzina pokrywa ją w całości. Dywan jako dodatkowa izolacja na podłodze stanowi także bardzo praktyczne wyposażenie pokoju dziecięcego – mnóstwo dzieci uwielbia zabawę bezpośrednio na podłodze. Z kolei w przedpokojach oraz gankach chodniki stosuje się w celu ochrony podłogi przed zabrudzeniami oraz wilgocią. Dywanik w przedpokoju to znakomite miejsce do przetrzymywania wymienianego obuwia.

Niewielki dywan w salonie lub sypialni

W wielu wnętrzach, w których eksponuje się powierzchnię podłogi i tak znajdują zastosowania niewielkie dywaniki lub chodniczki. Na przykład w sypialni mały puszysty dywanik poprawia komfort stóp podczas porannego wstawania z łóżka. Z kolei w salonie podobny dywan znajduje zastosowanie w połączeniu z wygodnym fotelem oraz postawionym w pobliżu stolikiem kawowym. W nowoczesnych minimalistycznych oraz industrialnych wnętrzach doskonale w tej roli sprawdzają się rozmaite niewielkie naturalne skóry. Planując zastosowanie dywanu pod stół warto pamiętać, że powinien on być na tyle duży, aby mogły na nim chociaż częściowo stać krzesła. Dywan usytuowany tylko pod samym stołem jadalnianym prezentuje się naprawdę bardzo niekorzystnie.

Planujesz zakup dywanu lub wykładziny do swojego mieszkania. Przed dokonywaniem wyboru niewątpliwie warto nieco się zainspirować by dopracować swój aranżacyjny gust. Znakomitym miejscem, które sprzyja złapaniu artystycznej weny są znane portale wnętrzarskie oraz serwisy internetowe prezentujące najróżniejsze wykładziny oraz dywany. Wiele praktycznych porad na temat zastosowania dywanów we wnętrzach znajdziesz także w sklepie internetowym kochamydywany.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *