Czym są komputery przemysłowe – i na jakie ich zastosowania stawiają przemysłowcy w Szczecinie?

Dla niektórych czytelników pytanie numer jeden może być oczywiste, ale to ogólne pytanie pojawia się w szczecińskim środowisku przemysłowym tak często, że należałoby podsumować szczegółowo o co dokładnie chodzi, gdy w grę wchodzą komputery przemysłowe.

Komputery przemysłowe są zdefiniowane przez trzy cechy:

Komputery przemysłowe są projektowane z określonymi współczynnikami kształtu i opcjami montażu, które są wymagane w automatyce przemysłowej, przetwarzaniu żywności i innych aplikacjach automatyki przemysłowej.
Komputery przemysłowe to wytrzymałe rozwiązania, które spełniają wysokie wymagania środowiskowe, takie jak ochrona przed cieczami i pyłem, ekstremalne temperatury oraz duże wstrząsy i wibracje.
Komputery przemysłowe to rozwiązania o długim cyklu życia, dostępne od kilku lat.

Przemysłowe komputery panelowe zostały zaprojektowane specjalnie do wdrażania w takich obszarach, jak:

  • automatyka
  • produkcja żywności
  • różnorodne zadania produkcyjne
  • inne zastosowania przemysłowe

Przemysłowe komputery z ekranem dotykowym i monitory przemysłowe mogą być montowane na panelu w specjalnej obudowie, dzięki czemu obszar ekranu dotykowego jest równo z powierzchnią. Sprawdzają się idealnie w środowiskach fabrycznych. Zawierają też wsporniki montażowe, dzięki czemu można je przymocować do ścian lub innych powierzchni w celu stałej instalacji. Wiele komputerów przemysłowych bez wentylatora pozwala na montaż na szynie DIN, który jest niezbędny w wielu fabrycznych zastosowaniach tych możliwości komputerowych. Te opcje montażu nie są dostępne, gdy mowa o komputerach klasy konsumenckiej lub biznesowej.

Wymagania środowiskowe dotyczące komputerów przemysłowych

Wiele przedstawicieli szczecińskiej automatyki przemysłowej wymaga komputerów, które mogą wytrzymać trudne warunki środowiskowe. Niektóre przykłady obejmują wymagania dotyczące:

  • komputerów odpornych na kurz
  • komputerów działających w wysokiej temperaturze
  • komputerów wodoodpornych

Przy wyborze komputera do użytku w zakurzonym środowisku najlepszym rozwiązaniem jest komputer przemysłowy bez wentylatora. Komputery z wentylatorami ulegają awarii i zmniejszają wydajność wskutek zanieczyszczenia pyłem. Komputery z wentylatorami zasysają kurz, który gromadzi się na elementach wewnętrznych i utrudnia przepływ powietrza. Gdy systemy są narażone na zanieczyszczenie pyłem, ich możliwości chłodzenia ulegają pogorszeniu. Gdy procesory są nieprawidłowo chłodzone, uruchamiany jest wbudowany mechanizm ochrony który zmniejsza częstotliwość działania procesora, chroniąc go przed przegrzaniem, co zmniejsza wydajność systemu. Jeśli system działa w tych warunkach przez dłuższy okres czasu, wewnętrzne elementy, które są obciążone, podlegają wczesnej awarii. Dlatego komputer przemysłowy i podobne modele mają konkretnie zwiększoną ochronę przed pyłem. Te komputery przemysłowe mają unikalną konstrukcję która sprawia że są one zalecane do różnych zastosowań w przemysłowym otoczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *