Czym dokładnie jest rekuperacja?

Rekuperacja jest to w najprostszym możliwym ujęciu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Celem jest oczywiście wymiana zużytego powietrza na świeże. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że powietrze nawiewane do pomieszczeń będzie dodatkowo oczyszczane z alergenów, smogu czy kurzu. 

Największe zalety omawianego rozwiązania

Do zdecydowanie najczęściej wymienianych zalet przez użytkowników należy zaliczyć poprawę samopoczucia. Można będzie bowiem oddychać praktycznie przez całą noc świeżym powietrzem. Będzie to oczywiście miało ogromny wpływ zarówno na jakość, jak i głębokość snu. Kolejną zaletą jest poprawa zdrowia. Jak zostało już wspomniane wcześniej, nawiewane powietrze oczyszczane jest z alergenów, smogu, kurzu, wirusów czy bakterii. Nie można pod żadnym pozorem zapomnieć wspomnieć o odzysku energii. Omawiany rekuperator wykorzystuje ponownie energie z wywiewanego powietrza. W ten prosty sposób określony dom będzie miał mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. 

Czy wentylacja w budynku jest konieczna?

Należy mieć świadomość, że właściwa wentylacja budynku, czyli w najprostszym możliwym ujęciu odpowiednia wymiana zużytego powietrza na świeże jest niezwykle istotnym elementem praktycznie każdego zdrowego domu. Oznacza to tym samym, że jest ona konieczna zarówno dla komfortu, jak i zdrowia osób, które w nim przebywają. Ponadto warto zaznaczyć, że wentylacja jest wymagana przez przepisy polskiego prawa budowlanego. Rekuperacja może zapewnić wymianę powietrza bez strat energii. Godny uwagi jest fakt, że podjęcie decyzji o zastąpieniu wentylacji grawitacyjnej przez system wentylacji przyczyni się do obniżenia zapotrzebowania energetycznego budynku nawet o 20 kWh/(m²rok).

Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na rekuperację?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dom, w którym z różnych powodów wentylacja nie dokonuje wymiany powietrza jest niestety niezdrowy dla wszystkich przebywających w nim mieszkańców. Należy zaznaczyć, że nie tylko znajdują się w nim zagrzybione ściany, ale również ludzie czują się bardzo niekomfortowo. Warto wiedzieć, że mieszkańcy mogą narzekać na bóle głowy. Ponadto stosunkowo często chorują. Może to być oczywiście rezultatem niskiej jakości powietrza. Omawiana rekuperacja będzie gwarantowała nie tylko stały, ale również niezależny od warunków pogodowych dostęp do świeżego powietrza zewnętrznego w ciepłym oraz bardzo szczelnym domu. Jak zostało już wspomniane wcześniej, nawiewane powietrze jest oczyszczane z wirusów, bakterii, smogu czy kurzu. 

Więcej informacji znaleźć można tutaj.

Wózki sanitarne – rodzaje

One thought on “Czym dokładnie jest rekuperacja?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *