Czy wiesz, że…. czyli poznajmy prawdziwą historię św. Mikołaja!

Święty Mikołaj – ma długą historię przesiąkniętą tradycjami bożonarodzeniowymi. Dziś uważa się go głównie za wesołego mężczyznę w czerwieni, który w Mikołajki przynosi zabawki grzecznym dziewczynom i chłopcom, ale jego historia sięga aż do III wieku, kiedy to Święty Mikołaj chodził po ziemi i został patronem dzieci. Dowiedz się więcej o historii Świętego Mikołaja od jego najwcześniejszych początków do dzisiejszego centrum handlowego i odkryj, jak dwóch nowojorczyków – Clement Clark Moore i Thomas Nast – wywarło największy wpływ na to, że Świętego Mikołaja miliony dzieci czekają co roku!

Nieco historii

Legenda o Świętym Mikołaju sięga setek lat wstecz od mnicha imieniem św. Mikołaja. Uważa się, że Mikołaj urodził się około 280 roku w Patara, niedaleko Myry we współczesnej Turcji. Wielokrotnie podziwiany za swoją pobożność i dobroć, św. Mikołaj stał się przedmiotem wielu legend. Mówi się, że rozdał całe swoje odziedziczone bogactwo i podróżował po wsi, pomagając biednym i chorym. Jedną z najbardziej znanych opowieści św. Mikołaja jest czas, kiedy uratował trzy biedne siostry przed sprzedażą do niewolnictwa lub prostytucji przez ojca, zapewniając im posag, aby mogły się pobrać. Z biegiem lat popularność Mikołaja rozprzestrzeniła się i stał się znany jako obrońca dzieci i żeglarzy. Jego święto obchodzone jest w rocznicę jego śmierci, 6 grudnia. Był to tradycyjnie uważany za szczęśliwy dzień, aby dokonać dużych zakupów lub wziąć ślub. W okresie renesansu św. Mikołaj był najpopularniejszym świętym w Europie. Nawet po reformacji protestanckiej, kiedy cześć świętych zaczęła być zniechęcana, św. Mikołaj zachował dobrą opinię.

Dawanie prezentów, skupiające się głównie na dzieciach, jest ważną częścią obchodów Bożego Narodzenia od czasu odmłodzenia tego święta na początku XIX wieku. Sklepy zaczęły reklamować świąteczne zakupy w 1820 r., A do lat czterdziestych XIX wieku gazety tworzyły osobne działy reklam świątecznych, w których często pojawiały się zdjęcia nowego popularnego Świętego Mikołaja. W 1841 roku tysiące dzieci odwiedziło sklep w Filadelfii, aby zobaczyć model Świętego Mikołaja naturalnej wielkości.

To tylko kwestia czasu, zanim sklepy zaczęły przyciągać dzieci i ich rodziców, kusząc, aby zerknąć na „żywego” Świętego Mikołaja, dzisiaj w XXI wieku przybiera to bardziej wyrafinowane formy jak personalizowane wideo od św. mikołaja na zamówienie. We wczesnych latach 90. XIX wieku Armia Zbawienia potrzebowała pieniędzy na opłacenie bezpłatnych posiłków bożonarodzeniowych, które dostarczała potrzebującym rodzinom. Zaczęli ubierać bezrobotnych mężczyzn w stroje Świętego Mikołaja i wysyłać ich na ulice Nowego Jorku, aby zabiegali o datki. Ci znajomi Mikołaje z Armii Zbawienia od tamtej pory biją w dzwony na rogach ulic amerykańskich miast.

Być może najbardziej kultowym domem towarowym Świętego Mikołaja jest Kris Kringle z klasycznego filmu o Świętym Mikołaju z 1947 roku „Cud na 34 ulicy”. Młoda Natalie Wood grała małą dziewczynkę, która spotka Kris Kringle (w tej roli Edmund Gwenn, który zdobył Oscara za tę rolę), kiedy mówi, że jest prawdziwym Mikołajem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *