Czy powinna być księgowość dla Twojej firmy?

Księgowość to niezbędny element prowadzenia firmy. Rachunkowość biznesowa to praktyka rejestrowania, analizowania i raportowania wyników i stanu finansowego firmy. Dobre praktyki księgowe i rachunkowe są niezbędne nie tylko do poznania stanu finansowego firmy, ale także do zachowania zgodności z prawem i podejmowania rozsądnych decyzji biznesowych. Chociaż może się to wydawać przytłaczające, nie musisz być certyfikowanym księgowym aby zrozumieć podstawy rachunkowości, które pomogą w sukcesie Twojej firmy.

Księgowość dla Twojej firmy

Księgowość z Wrocławia jest częścią rachunkowości, ale to nie to samo. Prowadzenie księgowości to regularna ewidencja i organizacja transakcji finansowych przedsiębiorstwa. Rachunkowość obejmuje więcej i jest procesem rejestrowania, analizowania i raportowania informacji finansowych. Dokładna księgowość jest niezbędna do zrozumienia sytuacji finansowej Twojej firmy i dostarcza informacji niezbędnych do podejmowania rozsądnych decyzji biznesowych. Istnieje kilka podstawowych kroków, aby prowadzić dobre księgi dla Twojej firmy.

Zrozum swoje konta biznesowe

Nie mówimy o rachunkach bankowych, ale raczej o kontach dotyczących aktywów, pasywów, dochodów, wydatków i kapitału własnego. Musisz być w stanie zarejestrować każdą transakcję na odpowiednim koncie.

Utwórz system śledzenia

Posiadaj system do śledzenia i organizowania każdego konta za pomocą księgi rachunkowej. Księga główna to scentralizowane miejsce do gromadzenia i rejestrowania wszystkich danych dotyczących konta — na przykład oprogramowanie księgowe.

Wybierz metodę prowadzenia księgowości

Twoja metoda księgowości może być księgowością jedno- lub dwu-zapisową. Pojedynczy wpis ma miejsce wtedy, gdy każdą transakcję wprowadzasz tylko raz na jednym koncie. W przypadku księgowości z podwójnym zapisem transakcja jest rejestrowana dwukrotnie: raz jako obciążenie i raz jako uznanie. Dzięki temu Twoje księgi pozostają w równowadze.

Przechowuj dokumentację każdej transakcji

Ważne jest, aby prowadzić rejestr wszystkich swoich transakcji. Może to być paragon, faktura, zamówienie zakupu lub inny rodzaj dokumentacji finansowej transakcji.

Okresowo bilansuj swoje księgi

Niezależnie od tego, czy jest to tygodniowe, miesięczne czy kwartalne, spójrz na swoje obciążenia i kredyty, aby zobaczyć, czy sumy się zgadzają.

Uzyskaj potrzebną pomoc

Chociaż możesz prowadzić własną księgowość, masz również możliwość korzystania z:

  • oprogramowania księgowego,

  • wynajęcia własnego księgowego,

  • zlecania zadania firmie księgowej.

Kredyt biznesowy to zdolność firmy do pozyskania finansowania. Ważne jest, aby dowiedzieć się, czy masz biznesowy profil kredytowy, ponieważ można go utworzyć bez Twojej wiedzy. Na przykład, jeśli masz zaległe faktury, sprzedawca może zgłosić to do biura kredytowego, ustanawiając nieprzychylny plik dla Twojej firmy. Pożyczkodawcy często patrzą na raporty, aby określić, czy Twoja firma kwalifikuje się do finansowania. Aby dowiedzieć się, czy masz profil kredytowy, odwiedź witrynę wybranego biura księgowego i wyszukaj informacje o swojej firmie, aby sprawdzić, czy Twoja firma znajduje się na liście.

 
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *