Czy chcesz ocalić drzewo przed kornikami? Zapraszamy do lektury!

Masz problem z kornikami w sosnach na terenie swojej nieruchomości? Ogólnie rzecz biorąc, rozsądne byłoby opryskiwanie drzew sosny, które chcesz chronić raz w roku. Jest to szczególnie ważne, jeśli mieszkasz w regionie o znanej aktywności. Gdy korniki znajdą się na twojej ziemi i żerują na twoich drzewach, scenariusz zmieni się z „zapobiegawczego” na „ratujący”.

Powiedzmy więc, że identyfikujesz aktywność wiosną. Następnie musisz potraktować specyfikiem wszystkie otaczające drzewa, które chcesz, aby nie były aktywne, a następnie zdecydować, czy chcesz spróbować „ocalić” drzewa z już widoczną aktywnością. Inną zasadą jest to, że korniki będą najbardziej aktywne:

• wiosną,
• latem,
• jesienią.

kazoWiosną aktywność wzrośnie wraz z migracjami, które będą odbywać się, gdy korniki szukają partnerów. Latem dojrzewające korniki wylęgające się z poczwarek będą w ruchu w poszukiwaniu nowego drzewa do zarażenia, a to nastąpi jesienią. W pewnym momencie drzewa będą zbyt „zimne”, aby kornik owad mógł je opuścić. Ale jeśli zastosujesz zabiegi późno sezonowe, mroźna zima ochroni drzewo przez 3-6 miesięcy. W ten sposób, nawet jeśli ociepli się w Twoim regionie, zabieg będzie nadal działał, więc nic nowego nie będzie chciało się pożywić tych chronionych drzew.

Podsumowując

Leczenie drzew wiosną i jesienią jest zawsze dobre i uważane za „minimalną” częstotliwość wykonywanych zabiegów. Ale jeśli tylko zidentyfikujesz problem latem i leczysz go wtedy, może to doprowadzić cię do następnej wiosny, ale leczenie jesienią nie byłoby złym pomysłem, jeśli problem jest naprawdę ci ężki. Niestety uratowanie drzew przy intensywnej działalności może być prawie niemożliwe. To nie znaczy, że nie powinieneś starać się ratować drzewa. Ale pozwolenie kornikom na jedno „nieleczone” drzewo lub usunięcie zarażonego drzewa nie jest złym pomysłem. Pamiętaj tylko, że pozostałe drzewa szybko staną się celem, jeśli nie będą chronione.

W tym momencie będziesz musiał podjąć pewne decyzje dotyczące tego, jak bardzo „zapobiegawcze” leczenie chcesz zastosować. Dobrą wiadomością jest to, że spryskiwanie kory raz w roku przed rozpoczęciem aktywności może naprawdę pomóc. Połącz to z zastosowaniem systemowym i możesz pomóc większości drzewom przed drapieżnymi szkodnikami.

Najlepszy środek na korniki sosnowe

Jeśli jesteś w regionie, w którym aktywne są korniki sosnowe lub jeśli miałeś z nimi złe doświadczenia w przeszłości, rozważ leczenie i ochronę każdego cennego drzewa. Takie zabiegi należy wykonywać przynajmniej raz w roku – raz na wiosnę i raz na jesień byłoby idealnie. Rozpylając możesz pomóc w stworzeniu bariery ochronnej, przez którą korniki nie mogą się przedostać. Co więcej, odpowiednio dopasowany środek jest wysoce odstraszający dla większości owadów, więc z pewnością pozostawią w spokoju potraktowane nim drzewa. Działania na korze będą trwać 1-2 miesiące, a nawet śladowe ilości substancji czynnej zostaną wykryte, pomagając utrzymać drzewo wolne od owadów takich jak korniki i wiele innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *