Moda na bieganie staje się coraz bardziej popularna – treningi na siłowniach zimą poświęcane są dla aktywności na świeżym powietrzu. Co jednak gdy pogoda nie dopisuje – nie zawsze przecież możemy się cieszyć słoneczną pogodą i temperaturą powyżej zera? Czy bieganie zimą w takich warunkach jest zdrowe? Jak się do niego odpowiednio przygotować?
Bieganie zimą – czy jest zdrowe?
Co do tego nie ma żadnych wątpliwości – bieganie zimą jest zdrowe, a może nawet przynieść nam jeszcze więcej korzyści niż w innych porach roku. Główne zalety biegania zimą to poprawa wydolności tlenowej, ponieważ organizm musi wydać więcej energii na utrzymanie optymalnej temperatury ciała – dzięki temu nasze serce oraz układ krążeniowy stają się wydajniejsze. Bieganie zimą to także droga na skróty, jeśli chodzi o poprawę naszej odporności – w niższych temperaturach hartujemy nasz organizm, ale oczywiście należy robić to odpowiednio i przede wszystkim wyposażyć się w odpowiednie ubranie do treningu na dworze, a także profesjonalne obuwie do biegania damskie, które pozwoli nam uniknąć niebezpiecznych kontuzji.
Strój dla biegacza zimą, który pozwoli uniknąć kontuzji i infekcji
Odpowiedni strój do treningów zimowych jest bardzo ważny – w czasie biegania na pewno będziemy się pocić, a jesteśmy przecież wystawieni na działanie niskich temperatur. Ponadto także warunki terenowe mogą być niebezpieczne i powodować większe ryzyko kontuzji – koniecznie więc należy zainwestować w strój oraz obuwie do biegania damskie, które zapewni komfort termiczny oraz obniży do minimum możliwość niebezpiecznych kontuzji.
Podstawą stroju do biegania zimą jest odzież termiczna, która będzie chronić ciało przed wyziębieniem, a ponadto zapewni właściwą termoregulację. W takiej odzieży znacznie łatwiej utrzymać stałą temperaturę ciała przede wszystkim dlatego, że pot jest efektywnie odprowadzany. Warto więc mieć w posiadaniu bieliznę termoaktywną, tj. specjalną koszulkę, getry, a nawet skarpety. Na bieliznę termoaktywną zakładamy dodatkowe t-shirty, bluzy i spodnie już wedle uznania i własnych potrzeb. Może także przydać się lekka sportowa kurtka, która ochroni przed opadami oraz mroźnym wiatrem, tzw. softshell. Nie zapomnijmy także o dodatkach, np. czapce, rękawiczkach, kominie czy latarce czołówce, która przyda się w czasie biegania po zmroku.
Niezwykle istotnym elementem są odpowiednie buty, które zapewnią nam bezpieczeństwo w czasie biegania w różnym terenie. Zimną znacznie łatwiej o kontuzje wywołane upadkiem, ale także nasze kolana i stawy mogą być znacznie bardziej eksploatowane, gdy będziemy biegać w nieodpowiednich warunkach – warto więc wybierać ubite drogi i ścieżki, z których został usunięty śnieg i zdecydowanie unikać śliskich oraz nieodśnieżonych powierzchni. Koniecznie inwestujemy w obuwie do biegania damskie, które powstało właśnie z myślą o bieganiu zimą. Posiada ono właściwości, które zapewnią naszym stopom ciepło i odpowiednią wentylację, a także będą efektywnie amortyzować stopę i kolana w czasie biegania w trudnych warunkach terenowych.
– Atrakcyjne działki nad morzem — co kryją oferty sprzedażowe? – Sprawdzone usługi transportowe w Szczecinie