Praca na część etatu – czy warto?

Nie zawsze wymarzone miejsce pracy ma do zaoferowania pełen etat. Często zdarza się, że pracodawca proponuje kandydatowi podpisanie umowy o pracę w niepełnym wymiarze godzin. Wówczas pojawia się pytanie, czy warto przyjąć takie warunki, ile na tym się traci i co można zyskać. Z czym wiąże się praca na część etatu?

Rozważ, zanim odpowiesz na ofertę

Oferty pracy dostępne m.in. w serwisach internetowych typu Pracuj.pl zazwyczaj informują kandydata o tym, czy ogłoszenie dotyczy zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin, na część etatu, czy też na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Wady i zalety każdego rozwiązania przeanalizuj zanim odpowiesz na ofertę. Sobie zaoszczędzisz czas potrzebny na skompletowanie dokumentów aplikacyjnych, a rekruterowi na ich czytanie, jeśli interesuje Cię wyłącznie praca na pełen etat.

Czas pracy w niepełnym etacie

Praca na część etatu w pierwszej kolejności wiąże się z krótszym dobowym czasem pracy. Zmniejsza się on proporcjonalnie do pełnego wymiaru godzin wraz z częścią etatu. Oznacza to, że jeśli przy umowie o pracę w pełnym wymiarze godzin pracownik zobowiązany jest do pracy przez 40 godzin tygodniowo, to przy połowie etatu czas wyniesie 20 godzin, a czwartej części etatu – 5 godzin.
Jeśli chodzi o nadgodziny, to w tym zakresie pracodawca ma obowiązek wypłacenia dodatku każdemu pracownikowi, który spędzi w pracy powyżej 8 godzin i nie ma tu znaczenia, czy został on zatrudniony na cały lub część etatu.
Po przepracowaniu 6 godzin każdemu pracownikowi należy się przerwa wynosząca 15 minut i wliczająca się do wynagrodzenia. Przy krótszym czasie pracy o tym, czy pracownik ma prawo do takiej przerwy, decyduje jego przełożony.

Część etatu a urlop i minimalne wynagrodzenie

Urlop należny pracownikowi zatrudnionemu na część etatu ustalany jest proporcjonalnie do obowiązującego go wymiaru czasu pracy. Podobnie rzecz się ma z wyliczeniem minimalnej stawki wynagrodzenia. Jest ono ustalane w zależności do przepracowanych godzin i proporcjonalnie do minimalnej pensji pracownika zatrudnionego na pełnym etacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *