Co powinieneś sprawdzić zanim weźmiesz pożyczkę

Jeśli rozważasz wzięcie pożyczki, z pewnością chcesz to zrobić w sposób bezpieczny, bez niespodzianek i na jak najkorzystniejszych warunkach. W takim razie z pewnością przydadzą Ci się poniższe porady.

Koszty

Wydaje się oczywiste, że koszty są podstawowym elementem, na który należy zwracać uwagę, zaciągając pożyczkę. Często skupiamy się jednak wyłącznie na oprocentowaniu i choć rzeczywiście jest ono ważne, to równie istotne są takie koszty jak prowizja, opłata przygotowawcza czy ewentualne ubezpieczenie. Korzystając ze wskaźnika RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) lub łącznej kwoty kredytu, z łatwości zorientujesz się, ile przyjdzie Ci zapłacić za całą pożyczkę.

Wiarygodność firmy

Jeśli zapożyczasz się w banku, nie musisz się martwić jego wiarygodnością. Inna sprawa w przypadku zaciągnięcia pożyczki w firmie parabankowej, której działalność reguluje kodeks cywilny, a nie prawo bankowe. Tego typu podmioty zdecydowanie warto prześwietlić pod kątem prawdziwości danych i opinii na ich temat wśród użytkowników Internetu.

Maksymalna kwota

Jeśli chcesz pożyczyć kilkaset zł, bez problemu zrobisz to w dowolnej firmie. Przy większych sumach, które przewyższają 3 tys. zł, sprawa się jednak komplikuje, ponieważ wiele firm parabankowych stosuje niskie limit maksymalnej kwoty, szczególnie dla nowych klientów. Dlatego jeśli Twoje potrzeby są duże, o wiele łatwiej zrealizujesz je dzięki pożyczce w banku.

Wymagane formalności

W zależności od banku lub firmy stosuje się różne wymagania formalne. Podczas gdy w jednej placówce otrzymanie pieniędzy zajmie Ci kilka dni, w innej załatwisz wszystko od ręki, nawet w ciągu 15 min. Przykładowo wzięcie pożyczki drogą online nie wymaga wielu formalności – żeby pożyczyć przez Internet, nie ma nawet potrzeby wychodzenia z domu!

Czas oczekiwania na realizację pożyczki

kredyty konsolidacyjneJeśli Twój wydatek jest naprawdę nagły i musisz go zrealizować dosłownie tak szybko, jak się da, bez zbędnej zwłoki, liczy się dla Ciebie czas dostarczenia środków na Twoje konto. Zwróć więc uwagę na ten aspekt oferty i zorientuj się, jak długo się czeka na realizację pożyczki w danej firmie czy wybranym banku. Pamiętaj też, że choć banki nie działają w weekendy i dni wolne, istnieją firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki w weekend.

Termin spłaty

Na ile rat możesz rozłożyć zobowiązanie? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo istotna, więc powinieneś ją poznać, zanim zaciągniesz pożyczkę. Zasadniczo im większa kwota, tym na więcej rat powinna zostać rozłożona.

Opłaty za przedłużenie terminu spłaty

Jest czymś oczywistym, że gdy zaciągasz pożyczkę, z góry zakładasz, że spłacisz ją w umówionym terminie. Niestety, z różnych przyczyn, choćbyś chciał, może się zdarzyć, że nie uda Ci się uregulować zobowiązania na czas. Wtedy jedynym rozwiązaniem pozostaje przełożenie terminu, co jednak wiąże się z określonymi opłatami. Dla własnego spokoju zorientuj się w ich wysokości.

One thought on “Co powinieneś sprawdzić zanim weźmiesz pożyczkę

  1. Czy ktoś z Was interesuje się może mocniej tematyką kryptowalut i może coś więcej powiedzieć na temat zarabiania na bitcoinach i innych walutach? Przyda mi się też dobry i profesjonalny Poradnik Bitcoin, który rzetelnie wyjaśnia wiele kwestii nawet osobom początkującym. Może polecicie mi jakieś sprawdzone strony albo e-booki? Mogą być nawet płatne, jeśli naprawdę są kopalnią dobrych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *