W nowoczesnym przemyśle produkcyjnym z powodzeniem wykorzystuje się cięcie laserem. Ta stosunkowo nowa technologia pozwala wznieść produkcję na wyższy poziom. Dlaczego jest to możliwe? Na czym polega cięcie laserem?
Laser jest wynalazkiem, który być może większości z nas kojarzy się raczej z futurystycznymi filmami niż z realną rzeczywistością. Niemniej po chwili namysłu każdy z nas zapewne potrafiłby wymienić urządzenia, w których na co dzień wykorzystywany jest jakiś rodzaj lasera. Dziwne? Wymieńmy chociaż kilka: precyzyjne pomiary w budownictwie są możliwe dzięki laserowej poziomicy, odczyt płyt cd i dvd odbywa się dzięki sterowaniu wiązką lasera oraz w telekomunikacji do transmisji światłowodowych. Wiele z wykorzystywanych przez nas codziennych gadżetów zostało wyprodukowanych dzięki zastosowaniu cięcia laserem. Być może zastanawiałeś się czasem jak możliwe jest tak precyzyjne wytworzenie malutkich stalowych elementów o tak skomplikowanych kształtach – część z nich została zapewne wyprodukowana właśnie metodą cięcia laserem.
Cięcie laserem – niezwykle efektywna metoda obróbki cnc
Wraz z wdrożeniem maszyn sterowanych cyfrowo stało się możliwe wykorzystywanie wiązki laserowej do obróbki najróżniejszych materiałów. Do maszyny wystarczy wgrać odpowiedni projekt, aby mogła ona rozpocząć swoją pracę – często składającą się z rozmaitych etapów, obróbka materiału może odbywać się na wielu płaszczyznach, dzięki czemu możliwe jest nawet tworzenie obiektów 3d charakteryzujących się określonym kształtem. W przemyśle produkcyjnym bardzo często wykorzystuje się laser do cięcia materiałów oraz tworzenia w nich otworów o różnych kształtach. Czym różni się cięcie laserem od tego z wykorzystaniem tradycyjnych maszyn cnc?
Zalety cięcia laserem:
nieporównywalna szybkość,
niezwykła precyzja,
niska emisja hałasu podczas procesu cięcia,
niewielkie straty obrabianego surowca,
gładka powierzchnia materiału po przecięciu nie wymagająca dodatkowej obróbki.
Oczywiście każda z powyższych zalet może mieć mniejsze lub większe znaczenie w przypadku produkcji różnego asortymentu, niemniej przy tworzeniu ogromnej ilości detali dla dużych firm produkcyjnych, na przykład koncernów motoryzacyjnych każda z tych zalet przekłada się na ogromne zyski finansowe.
Coraz więcej zakładów produkcyjnych w kraju decyduje się na inwestycję w laserowe maszyny CNC. Bogatym parkiem maszynowym wyróżnia się łódzka firma produkcyjno handlowa Kel-met. Marka specjalizuje się w realizowaniu zamówień na potrzeby wielkich firm produkcyjnych z branży motoryzacyjnej, medycznej, militarnej, włókienniczej oraz innych.
Flagowe produkty marki Kel-met to między innymi: kajdanki policyjne ze stali nierdzewnej, pałki policyjne typu tonfa, odłączniki akumulatora oraz sygnały dźwiękowe do pojazdów. Wysoka jakość wykonania niektórych z tych produktów jest możliwa właśnie dzięki zastosowaniu technologii cięcia laserem.