W dobie nieustannego postępu technologicznego każda kolejna metoda produkcji przyczynia się do wzniesienia przemysłu na wyższy poziom. Jaką rolę w tym postępie odgrywa laserowa obróbka materiałów?
Wielu z nas wzmianka o laserze może nasuwać raczej skojarzenia z futurystycznymi filmami z gatunku science fiction. W praktyce jednak okazuje się, że różne rodzaje wiązki laserowej wykorzystywane są w wielu urządzeniach, z których pośrednio lub bezpośrednio korzystamy każdego dnia. Wystarczy chwila zastanowienia, aby szybko przypomnieć sobie takie przyrządy jak: laserowe poziomice i dalmierze na potrzeby geodezji i budownictwa, czytniki laserowe cd i dvd, wskaźniki laserowe, drukarki laserowe i myszki komputerowe, urządzenia choreograficzne, czytniki kodów kreskowych, itp. Obecnie technologię laserową wykorzystuje się w tysiącach najrozmaitszych urządzeń codziennego użytku. Zastosowanie lasera ma także ogromne znaczenie w szeroko rozumianym przemyśle produkcyjnym w nowoczesnych maszynach cnc przeznaczonych do obróbki materiałów.
Laserowe maszyny cnc – dlaczego tak potrzebne?
Nowoczesne zaawansowane urządzenia zbudowane są niejednokrotnie z bardzo złożonych i precyzyjnych komponentów. Wyprodukowanie takich elementów jest możliwe właśnie między innymi dzięki zastosowaniu techniki laserowej. W odróżnieniu od mechanicznych metod obróbki sterowanej komputerowo cięcie laserem charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami. Dla producentów istotne znaczenie ma fakt, że podczas cięcia surowca przy pomocy lasera nie straty materiałowe są ograniczone praktycznie do minimum. W skali obróbki tysięcy ton materiału każda tego typu oszczędność ma duże znaczenie. Dużą zaletą cięcia laserem jest także wygładzona powierzchnia materiału po jego przecięciu – nie wymaga ona dodatkowej obróbki, która oznaczałaby kolejny dodatkowy proces, a to oznacza kolejne spore optymalizację kosztów. Możliwość obróbki 3d najróżniejszego typu materiałów otwiera przed inżynierami projektującymi zaawansowane urządzenia niemal nieograniczone możliwości twórcze. Za pomocą wiązki lasera możliwa jest obróbka najróżniejszych materiałów takich jak metale (także stal nierdzewna), rozmaite tworzywa sztuczne, drewno, szkło i inne.
Usługi cięcia laserem Kel-Met
Łódzka marka Kel-Met od dziesięcioleci specjalizuje się w cyfrowej obróbce najróżniejszych materiałów. Firma świadczy seryjne usługi hurtowe dla rozmaitych producentów z branży motoryzacyjnej, medycznej oraz militarnej. Kel-Met jest jedynym w Polsce producentem metalowych kajdanek policyjnych. Jakość oferowanych kajdanek jest zapewniana właśnie między innymi dzięki zastosowaniu technologii laserowego cięcia stali szlachetnej inox.
Technologia laserowej obróbki materiałów odgrywa niezwykle istotną rolę w nowoczesnym przemyśle produkcyjnym. Jak wykorzystanie ogromnego potencjału wiązek lasera wpłynie na dalszy rozwój technologii w XXI wieku czas pokaże, nie ulega jednak wątpliwości, że nadal technika ta, będzie zyskiwała na znaczeniu.