Chcesz zmienić pracę? Sprawdź, jak to zrobić!

Masz dosyć swojej pracy? Rozglądasz się za inną? A może jesteś już na granicy wytrzymałości i kusi Cię zrobienie gwałtownego ruchu? Poczekaj z tą decyzją! Sprawdź, jak zmienić pracę, by nie zostać “na lodzie”!

Planuj!

Złożenie wypowiedzenia w momencie, gdy nie masz zapewnionej innej pracy, rzadko kiedy jest dobrym rozwiązaniem. Nawet gdy masz sporo oszczędności lub ktoś może utrzymywać Cię przez dłuższy czas. W przyszłości rekruter bowiem z pewnością wnikliwie wypyta o tę lukę w aktywności zawodowej. Dlatego decyzja o odejściu bez gwarancji innej posady powinna być wynikiem jedynie poważnych problemów, np. kłopotów ze zdrowiem wywołanych pracą w danej firmie, również tych natury psychologicznej.
W innej sytuacji, np. gdy na swoim stanowisku zwyczajnie się nudzisz bądź irytują Cię ludzie z Twojego otoczenia, najlepiej zrób rozeznanie w swojej branży. Sprawdź, która firma mogłaby Ci odpowiadać i czy przypadkiem nie prowadzi akurat rekrutacji. Zastanów się też, czy to dobry moment na takie zmiany. Chcesz kupić mieszkanie, a może właśnie powiększyła Ci się rodzina? Pamiętaj, że większość firm na początek proponuje okres próbny, który nie trwa dłużej niż 3 miesiące! Następnie mogą rozwiązać z Tobą umowę bez żadnych konsekwencji. Bank również prawdopodobnie nie zgodzi się na udzielenie Ci kredytu przy tak krótkim okresie zatrudnienia.

Nie mów za dużo

Twoje odejście z pracy to sprawa między Tobą a Twoim szefem. Dlatego powstrzymaj się od przechwałek albo dzielenia się swoimi przemyśleniami czy wątpliwościami ze współpracownikami. Nigdy nie wiesz, do czyich uszu dotrze ta informacja. Rozprzestrzeniające się plotki mogą wywołać problemy w postaci np. ciężkiej atmosfery w pracy lub konfliktu z przełożonym i np. brakiem uzyskania od niego referencji. Najgorzej, gdy jednak nie uda Ci się zdobyć nowego stanowiska…
Z podobnych względów lepiej nie składać wymówienia, gdy nie jesteśmy jeszcze pewni przyjęcia nas do nowej firmy. A co, jeśli nic z tego nie będzie?

Przygotuj się do rozmowy

Ta rada jest szczególnie ważna w przypadku osób, które wiele lat spędziły na tym samym stanowisku u jednego pracodawcy. Skoro od dawna nie byli na spotkaniu z rekruterem, prawdopodobnie będą stresować się znacznie bardziej niż Ci, którzy przeszli już niejedno job interview w ciągu ostatnich kilku lat.
Dopóki jeszcze nie złożyliśmy wypowiedzenia u dawnego pracodawcy, na rozmowie prawdopodobnie będziemy też mniej spięci niż osoby pozostające bez zatrudnienia. Jednak nie pozwólmy sobie na zbytnią swobodę. Ani nazbyt “luźne” zachowanie, ani brak odpowiedniego przygotowania nie pomogą nam w otrzymaniu nowego stanowiska. A przecież na tym właśnie Ci zależy!

Żadnych gwałtownych ruchów!

Przed wyjściem do biura odczuwasz mdłości i czasem masz ochotę po prostu zakopać się pod kołdrę i nie wychodzić spod niej do piątkowego popołudnia? W takiej sytuacji na pewno odczuwasz sporą presję znalezienia nowego miejsca zatrudnienia. Jednak przez to możesz nieco demonizować w swojej głowie aktualną pracę, a na każdą nową perspektywę patrzeć przez różowe okulary. To pułapka! Na rozmowie rekrutacyjnej nie tylko Ty prezentujesz się potencjalnemu nowemu pracodawcy, ale też on Tobie. Przygotuj wcześniej listę pytań, które chciałbyś zadać podczas rozmowy i uważnie obserwuj reakcję rekrutera bądź szefa. Zwróć też uwagę na samo miejsce, w którym będzie stało Twoje biurko oraz wygląd i organizację biura. To wszystko ma ogromne znaczenie! Jeżeli nie wybierzesz nowej pracy odpowiednio uważnie, może czekać Cię potrzeba szybkiej ewakuacji, a może nawet… tęsknota za dawną posadą!

Do zmiany pracy najlepiej odpowiednio się przygotować, a przede wszystkim znaleźć właściwą ofertę! Szukasz pracy w Szczecinie? Wejdź na GoWork.pl i pozwól nam zaproponować najlepszą ofertę dla Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *