Wypożyczalnie aut stają się coraz popularniejsze, a klienci chętnie korzystają z udogodnień, które im oferują. Czy wynajem auta rzeczywiście jest tak prosty? Czy najtańsza oferta jest najkorzystniejsza? O czym warto wiedzieć wynajmując samochód? Oto najważniejsze wskazówki.
Oszczędź sobie, czyli kiedy sprawdza się wynajem?
Popularność rozwiązania bierze się przede wszystkim z rozlicznych zalet wynajmu. Okazuje się, że auto możesz wynająć zarówno podczas podróży służbowej czy na wakacjach. Z łatwością dojedziesz również na lotnisko, skąd auto zostanie odebrane przez pracownika wypożyczalni. Dzięki temu nie tylko dostaniesz się na miejsce w komfortowych warunkach i na czas, ale także unikniesz wysokich opłat za parking przy lotnisku, które poniósłbyś korzystając z własnego środka lokomocji. Korzystanie z usług wypożyczalni podczas podróży służbowej to bardzo popularne rozwiązanie. Jeśli zależy ci na zbudowaniu wizerunku w oczach klienta możesz wybrać luksusowe auto, choć na co dzień wolisz poruszać się po mieście oszczędną, miejską wersją.
Sezon wakacyjny cieszy się największym zainteresowaniem. Dojechanie na miejsce pociągiem nawet z najdalszego końca Polski i skorzystanie z auta w miejscu wypoczynku, które kierowca podstawi na dworzec, jest nie tylko proste, ale i pozwoli zaoszczędzić ci mnóstwo pieniędzy, a także zmęczenia kilkugodzinną jazdą za kierownicą. Do tego możesz wybrać wielkość auta odpowiadającą licznym potrzebom całej rodziny, niezależnie od tego, jak dużym i wygodnym samochodem poruszasz się na co dzień. Na jakich warunkach można wypożyczyć samochód w Szczecinie? Czy dostaniesz wyposażenie niezbędne dla rodziny z dziećmi? Wszystko zależy od wybranej wypożyczalni.
Porównaj oferty
Choć wiele osób wybierając ofertę koncentruje się przede wszystkim na cenie, to w przypadku wyboru wypożyczalni aut zdecydowanie lepiej porównać całość oferowanych usług. Często okazuje się, że najtańsza oferta obejmuje samą podstawową kwotę za wypożyczenie, a dodatkowe opłaty mogą znacznie zawyżyć ostateczny koszt. Dodatkowe udogodnienia takie jak fotelik samochodowy dla dziecka, nawigacja GPS czy usługa odebrania z dworca potrafią znacząco wpłynąć na cenę, choć nie są podane w ofercie podstawowej. A mogą być dla ciebie niezbędne, jeśli np. zamierzasz skorzystać z wynajętego samochodu na rodzinnych wakacjach z małym dzieckiem.
Analizując ofertę zwróć uwagę na ograniczenia, które mogą narzucać niektóre wypożyczalnie. Należą do nich najczęściej limit kilometrów, zakaz przekraczania granicy czy transportu pojazdu promem. Te wszystkie obostrzenia mogą okazać się mocno uciążliwe, jeśli zamierzasz korzystać z samochodu na wakacjach lub gdy planujesz wypad za granicę.
Zarezerwuj szybciej
Planując wypożyczenie auta dobrym pomysłem jest wcześniejsza rezerwacja pojazdu. Niektóre okresy w roku, jak np. wakacje, mogą spowodować spore zainteresowanie wynajmem samochodów w miejscowościach turystycznych. Z tego powodu np. wypożyczalnia aut w Szczecinie może mieć dużo więcej chętnych do skorzystania ze swoich usług niż ta znajdująca się w mniej popularnej miejscowości. Co więcej, najbardziej godne zaufania oferty znikają najszybciej, więc warto zająć się tym z wyprzedzeniem i skorzystać z najlepszej.
Pamiętaj o formalnościach
Decydując się na wynajem musisz zadbać o formalną stronę skorzystania z usługi. Najczęściej przez cały proces szybko i sprawnie przeprowadzi cię obsługa wypożyczalni, natomiast do ciebie będzie należało okazanie dowodu osobistego i prawa jazdy. Zwykle wymaga się, aby kierowca posiadał je co najmniej pełny rok i miał ukończone 21 lat. Niektóre wypożyczalnie w ramach bezpieczeństwa wymagają również kaucji, na wypadek uszkodzenia pojazdu przez wynajmującego. Warto dopytać o to podczas rezerwacji lub rozmowy z pracownikiem.
Wszelkie zasady korzystania z pojazdu i inne kwestie dotyczące tankowania, opłat i usług dodatkowych znajdują się w umowie wynajmu samochodu, którą należy spisać. Koniecznie dokładnie zapoznaj się z jej treścią, aby uniknąć ukrytych opłat i innych nieporozumień.
Spisując umowę dołącza się do niej protokół odbioru pojazdu. Powinien on zawierać wszelkie informacje o stanie technicznym pojazdu, a także spis uszkodzeń, rys, brakujących elementów wyposażenia itd. Zadbaj o to dokładnie oglądając samochód przed odbiorem kluczyków i podpisaniem protokołu, aby nie być pociągniętym potem do odpowiedzialności za szkody, których nie poczyniłeś.
Zadbaj o samochód przed zwrotem
Pamiętaj, aby zwrócić auto w takim stanie, w jakim je otrzymałeś. Powinno ono być czyste zarówno z zewnątrz, jak i w środku, a także zatankowane. Zdecydowanie lepiej zrobisz, jeśli zadbasz o to na własną rękę, gdyż w przypadku zrzucenia tego na wypożyczalnię, może ona obarczyć cię kosztami za tankowanie, myjnię i czyszczenie pojazdu. Zwykle jest to bardzo nieopłacalne dla wynajmującego. Pamiętaj również, że zwracany samochód powinien być w takim stanie, jaki jest ujęty w spisanym protokole odbioru pojazdu. Za każde uszkodzenia, rysy czy wgniecenia możesz zostać obciążony finansowo.
Niezależnie od tego, gdzie się wybierasz, wypożyczony samochód może okazać się twoim najlepszym towarzyszem podróży.