Chcesz otworzyć konto w banku? Dowiedz się, jakie pytania musisz zadać!

Więc chcesz otworzyć konto bankowe. Może to Twoje pierwsze. A może już masz nest konto od dawna i chcesz porównać je z obecną ofertą.

Tak czy inaczej, wartość każdego oferowanego rachunku bankowego można sprowadzić do dwóch rzeczy: pieniędzy wpłacanych na twoje konto bankowe i pieniędzy wchodzących. Odsetki, a także pieniądze wychodzące to opłaty. Najmądrzej jest mieć jedno konto czekowe i dwa konta oszczędnościowe.

Jaka jest stopa procentowa?

Większość tradycyjnych banków nie oferuje znacznego procenta – stawka może wynosić około 0,01 procent nawet dla konta oszczędnościowego. Możesz znacznie więcej zarobić na internetowym koncie oszczędnościowym, gdzie stopa rynkowa jest bliższa 1,75 procent.

Czy sensowne jest także założenie konta oszczędnościowego dostępnego tylko w Internecie?

Na pewno potrzebujesz tradycyjnego banku, ponieważ na chwilę obecną gotówka wciąż istnieje. Ale ponieważ banki tylko online często oferują znacznie wyższe stopy procentowe, Twoje oszczędności będą rosły szybciej. Istnieją pewne korzyści psychologiczne. Po pierwsze, możesz łatwo podzielić swoje oszczędności online, dzięki czemu możesz przeznaczyć określoną kwotę na wakacje, pewną kwotę na naprawę starej lodówki itp. Po drugie, jeśli gotówka, którą oszczędzasz jest w zupełnie innym miejscu niż twoje konto, jest mniej prawdopodobne jest, że będziesz ją wydawać.

Jaka jest opłata miesięczna?

Czy utrzymanie tego konta będzie mnie kosztować? Jeśli tak, to ile miesięcznie? To informacje, które naprawdę chcesz wziąć pod uwagę.

Czy istnieje minimalny debet?

Jeśli spadnie poniżej określonego numeru na moim koncie, czy będę musiał uiścić opłatę? Jeśli tak, ile to kosztuje?

Gdzie znajdują się Twoje bankomaty?

Sprawdź, jak blisko bankomaty banku znajdują się od ważnych dla ciebie miejsc – domu, biura i innych miejsc, w których regularnie się odwiedzasz. Jeśli w pobliżu nie ma żadnych powiązanych bankomatów, czy mają one program zwrotu pieniędzy z innych banków? Czy w pobliżu znajdują się bankomaty tego banku?

Czy jest opłata za transfer?

Czy obciążysz mnie, jeśli przeniosę pieniądze do innego banku? Jeśli tak, to ile?
Ile miesięcznych transakcji jest zawartych na tym koncie?

Czy to konto bankowe ma nieograniczoną liczbę transakcji? Jeśli nie, ile to pozwala na miesiąc i jaka jest opłata za transakcję, jeśli przekroczę ten numer?

Ile wypłat jest uwzględnionych na tym koncie? Ile wypłat jest dozwolonych miesięcznie i rocznie? Jeśli przekroczę ten numer, jaka będzie opłata, którą poniosę? Czy istnieje opłata za przekroczenie stanu konta?

Jeśli wydam więcej pieniędzy niż na moim koncie, czy jest opłata? Jeśli tak, czy są oferowane zabezpieczenia w rachunku bieżącym? Czy istnieje miesięczna opłata za te zabezpieczenia?
Jak zamierzasz wchodzić w interakcje z bankiem?

Czy jest dla Ciebie najważniejsze, aby bank miał dobrą aplikację, dobrą obsługę klienta przez telefon czy dobrą obsługę klienta w punkcie? Jaka jest ich aplikacja?

To mogą wydawać się błahostki, ale będziesz spędzać dużo czasu na bankowości – lepiej tego wszystkiego dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *