Budowanie domu w Szczecinie: dlaczego beton jest lepszy niż wszystkie inne materiały?

Beton przewyższa drewno jako materiał budowlany i nie obciąża właścicieli budynków ciągłymi kosztami napraw i konserwacji. Wszechstronny, trwały i trwały beton jest opłacalnym i zrównoważonym wyborem zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych.

Trwały

Kiedy dom jest zbudowany z betonu, jest zbudowany, aby trwać. Beton jest materiałem budowlanym, który z czasem zyskuje na sile. 100-letni okres użytkowania betonu oszczędza zasoby, zmniejszając potrzebę rekonstrukcji. Beton:

  • jest trwały,
  • jest odporny na warunki atmosferyczne, erozję i klęski żywiołowe,
  • wymaga niewielu napraw i konserwacji,
  • jest ekonomiczny.

Zapotrzebowanie na energię operacyjną stanowi zazwyczaj 85% całkowitej energii zużywanej przez budynek w całym okresie jego użytkowania. Beton stanowi jeden z najbardziej wydajnych i opłacalnych sposobów konstruowania energooszczędnych konstrukcji.

Biorąc pod uwagę Koszt betonu B15 zrównoważony budynek betonowy może przynieść oszczędności w całym cyklu życia wynoszące ponad 20% całkowitych kosztów budowy. Wiele oszczędności pochodzi z masy termicznej betonu, która może pozyskiwać naturalne źródła energii, takie jak słońce, a także może wychwytywać energię cieplną z opraw oświetleniowych i innych urządzeń w budynku.

Optymalna wydajność energetyczna

W połączeniu z aktywnymi promieniowymi systemami ogrzewania i chłodzenia masa termiczna konstrukcji betonowej może zmniejszyć zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i chłodzenia o 29% i więcej.

Ciężkie budynki szkieletowe (beton) generują średnie oszczędności energii od 20% do 25% w porównaniu z lekkimi budynkami szkieletowymi (drewno) w różnych lokalizacjach. Warto w tym kontekście porównać roczne zużycie energii w budynku zbudowanym w latach 60. XX wieku z budynkiem zbudowanym przy użyciu nowoczesnych energooszczędnych koncepcji masy termicznej. Monitorowane badanie takiego betonowego budynku jest dowodem na wykazanie oszczędności energii w porównaniu ze starszymi projektami podobnie zajmowanych budynków, które nie łączyły aktywnych systemów energetycznych z efektem masy termicznej.

Bezpieczny

Beton jest bezpieczny, bezpieczny i zdrowy dla mieszkańców budynku. Jako obojętny materiał budowlany beton nie pali się. Nie karmi również zgnilizny i pleśni. Nie oddziela żadnych lotnych związków organicznych i zapewnia doskonałą jakość powietrza w pomieszczeniach. Doskonała jakość konstrukcji pomaga zapobiegać dostawaniu się pyłków, kurzu i innych zanieczyszczeń do powietrza.

Beton jest znaną ilością dla projektantów, inżynierów i konstruktorów. Z czasem techniki konstrukcyjne zostały udoskonalone i są dobrze zrozumiane, w przeciwieństwie do nowych materiałów lub systemów, które mogłyby zagrozić zdrowiu i bezpieczeństwu.

Integralność strukturalna betonu zapewnia dodatkową ochronę przed trzęsieniami ziemi i trudnymi warunkami pogodowymi. Dzięki solidnej konstrukcji i zaletom masy termicznej beton zapewnia doskonałą ochronę przed skutkami wahań temperatury zewnętrznej, co oznacza pozbawione przeciągów środowisko wewnętrzne i stałą temperaturę pokojową przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *