Bronowanie – skutecznym sposobem na zbrylanie i nie tylko

Czy wiesz, że bronowanie eliminuje zbrylanie się ziemi? Ale musisz mieć pewność, że wszystkie części rolnicze działają jak należy. Taką pewność mogą Ci przynieść wysokiej jakości części do maszyn rolniczych z https://www.futurefarm24.pl/465-do-bronowania. Czytaj dalej, a lepiej zrozumiesz bronowanie.

Jeśli jesteś stosunkowo doświadczonym rolnikiem, zbrylanie jest prawdopodobnie zmorą twojej egzystencji. Ile razy myślałeś, że pole jest gotowe do siewu, a potem podchodzisz i odkrywasz, że gleba się zlepiła? Bronowanie to jeden z najlepszych sposobów na usuwanie grudek.

W większości przypadków nadmierne zbrylanie gleby jest spowodowane orką, dlatego zwykle będziesz chciał kontynuować orkę za pomocą brony. Oprócz usuwania grudek z gleby, brona jest doskonałym narzędziem do rozdrabniania darni i mieszania jej z otaczającą ziemią.

Większe kępy będą trudniejsze do rozbicia brona, ale może pomóc w wydobyciu ich na powierzchnię gleby, gdzie będzie powoli erodowana.

Uprawa

Oczywiście bronowanie jest formą uprawy roli i jest to jeden z najskuteczniejszych środków końcowych, które należy zastosować przed zasadzeniem nasion. Ponieważ brony zapewniają cienką, równą warstwę gleby, rzędy upraw będą gotowe do siewu znacznie szybciej niż w przypadku zastosowania bardziej zgrubnej metody.

Należy pamiętać, że niektóre typy bron będą lepiej przystosowane do drobniejszych zastosowań, takich jak przygotowanie gleby do siewu, podczas gdy inne będą lepszą opcją do siewu.

Rodzaje bron

Brona talerzowa

Brona talerzowa składa się z szeregu ustawionych pionowo talerzy, które poruszają się po glebie podczas jej ciągnięcia. Brony te są zwykle używane do rozdrabniania grud ziemi i zapewniają rodzaj środka między pługiem a innymi lżejszymi rodzajami bron, takimi jak brona łańcuchowa.

Brona zębowa

Brony zębowe to przeciwieństwo bron talerzowych, używane do lekkich prac, takich jak przygotowanie gleby do siewu. Brony te doskonale nadają się do usuwania chwastów z gleby, a także wygładzania górnego poziomu gruntu. Brona zębowa ułatwi również glebie wchłanianie wody.

Brona łańcuchowa

Brona łańcuchowa jest używana do wielu różnych zastosowań i będzie zależeć od ciężaru łańcucha. Lżejsze brony łańcuchowe będą używane podobnie jak brony zębowe, wygładzając i przygotowując glebę. Z drugiej strony cięższe łańcuchy wyniosą ciężkie bryły z ziemi na powierzchnię.

Brona łańcuchowo-tarczowa

Brony łańcuchowo-tarczowe są jednymi z najbardziej wydajnych typów bron, ponieważ zazwyczaj mogą przygotować pole w jednym przejeździe. Chociaż łańcuchowe brony talerzowe nie są zbyt wszechstronne, doskonale wygładzają górną warstwę gleby.

Wariant nowoczesny: brona wirnikowa

Brona wirnikowa to rodzaj brony zębowej, której zęby są obracane przez źródło zasilania. Modele te w dużej mierze przejęły działalność w zakresie bronowania na dużą skalę, zastępując wyjątkowo ciężkie typy bron, które były zarówno nieporęczne, jak i nieefektywne.

Wniosek

Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić, jak ważne jest dla Ciebie bronowanie. Brona to niezwykle wszechstronne narzędzie, które można wykorzystać do wielu zastosowań w gospodarstwie. Zostaw komentarz poniżej i daj nam znać, co myślisz.

[TB]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *