Białko zwierzęce – jaką rolę pełni w naszej diecie i czy można je zastąpić?

Białko zwierzęce i ogólnie produkty białkowe są jednym z najważniejszych elementów naszej codziennej diety. Należą do tak zwanych makroskładników, których odpowiedni skład procentowy zapewnia właściwe funkcjonowanie naszego organizmu. Jeśli któryś z tych składników zaczniemy ograniczać, z pewnością nie będzie to miało korzystnego wpływu na nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie.

Wszystkie białka można ogólnie podzielić na zwierzęce i roślinne. Choć wydawałoby się na pierwszy rzut oka, że nie ma większej różnicy pomiędzy spożywaniem białka roślinnego i zwierzęcego, w rzeczywistości różnica jest. Białko zwierzęce jest bardziej przyswajalne, a także lepszej jakości niż roślinne. Zawiera bowiem o wiele więcej aminokwasów w jednym produkcie. A aminokwasy, szczególnie te egzogenne koniecznie trzeba dostarczać sobie z pożywieniem, gdyż nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć.

Białko jest budulcem organizmu

Białko i aminokwasy są niezbędnym składnikiem budulcowym naszego organizmu. Biorą udział w tworzeniu mięśni, a także w różnych procesach zachodzących w tkankach i narządach. Dlatego też należy dbać o to, by podaż białka w codziennej diecie była odpowiednia. Nie można makroskładników ograniczać, gdyż niemal zawsze odbija się to negatywnie na naszym zdrowiu. Nawet, jeśli ktoś ma alergię czy nietolerancję pokarmową na któryś z rodzajów białka, powinien szukać zastępczych rozwiązań, gdyż bez białka trudno jest sobie wyobrazić prawidłowe funkcjonowanie. Eliminowanie jakiegokolwiek makroskładnika zawsze kończy się problemami ze zdrowiem. Często problemy nie pojawiają się od razu po zmianie diety, ale dopiero po pewnym czasie.

Dobrej jakości białko zwierzęce

Dobre i łatwo przyswajalne białko znajdziemy przede wszystkim w produktach mięsnych i wędlinach, ale również w jajkach, nabiale, rybach czy owocach morza. Warto zadbać o to, by produkty białkowe były dobrej jakości i pochodziły od sprawdzonych producentów. To ważne szczególnie w przypadku wybierania wędlin – najlepiej, by były możliwie najbardziej naturalne i zawierały największą ilość mięsa. A z tym w wędlinach może być różnie. Zdarza się, że mięsa jest niewiele, a pozostałą część stanowią wypełniacze i inne substancje, które nie są do końca obojętne dla naszego zdrowia. Takie rozwiązania, jak wzmacniacze smaku czy preparat dymu wędzarniczego, choć są zbliżone do naturalnych, to w rzeczywistości naturalne nie są. Lepiej jest więc stawiać na dobre wędliny i mięso, nawet jeśli trzeba zapłacić za nie więcej. Jeśli natomiast ktoś ma uczulenie czy nietolerancję na białko zwierzęce, musi bardzo rozważnie podejść do swojej codziennej diety. Owszem, w produktach roślinnych również można znaleźć sporo białka, szczególnie w nasionach, orzechach czy strączkach, nie jest to jednak białko kompletne jeśli chodzi o zawartość aminokwasów. Aby z diety roślinnej dostarczyć wszystkich niezbędnych aminokwasów, trzeba dbać o wyjątkowo zróżnicowaną dietę i sięgać po różnorodne produkty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *