Bezpieczny Internet – zasady, o których musisz pamiętać

Chcesz mieć bezpieczny Internet? Korzystać z sieci bez obawy o to, że ktoś włamie się na twoje konto i narazi na straty materialne lub wizerunkowe? Przeglądać strony i korzystać z multimediów bez ryzyka zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem? Musisz wykazać się rozsądkiem i znajomością „internetowego BHP”. Jeśli to zrobisz, będziesz bezpieczny. Internetpełen jest pułapek, ale można ich uniknąć.

odzież robocza10 zasad gwarantujących bezpieczny Internet

  1. Nie otwieraj podejrzanych załączników do e-maili.
  2. Jeśli w e-mailu znajdziesz link do strony, a nie znasz nadawcy i nie wiesz, do czego prowadzi odnośnik – nie klikaj w niego.
  3. Możesz sam zagwarantować sobie bezpieczny Internet, o ile nie będziesz podawać danych osobowych – numeru konta, dowodu osobistego czy numeru PESEL.
  4. Nie upubliczniaj swojego nazwiska, adresu zameldowania i numeru telefonu.
  5. Pliki, gry i programy pobieraj tylko z pewnych źródeł (np. strony www producenta).
  6. Zainstaluj dobry program antywirusowy i ustaw regularne skany antywirusowe.
  7. Aktualizuj program antywirusowy oraz system operacyjny, przeglądarkę i używane oprogramowanie.
  8. Tworząc hasło (do konta na stronie www, do poczty e-mail), staraj się, by było długie, zawierało litery, cyfry i znaki specjalne oraz żeby nie miało żadnego znaczenia. Odrzuć pomysły oparte na dacie urodzin, imionach dzieci itp.
  9. Bezpieczny Internet z pewnością wymaga minimum wysiłku polegającego na ustalaniu różnych haseł dla różnych kont – zamiast uniwersalnego hasła, które stosujesz wszędzie.
  10. Nie ufaj nieznajomym. Nie masz gwarancji tego, kto tak naprawdę siedzi „po drugiej stronie” ekranu i nie wiesz, jakie są intencje tej osoby.

Poza tym bezpieczny Internet to także dobrze zabezpieczone połączenie. Unikaj otwartych, ogólnodostępnych, niezabezpieczonych hasłem sieci internetowych. Unikaj też niepewnych dostawców, osiedlowych amatorów, których sieci często nie spełniają odpowiednich wymogów bezpieczeństwa. Zapewnij sobie stabilny i bezpieczny Internet od sprawdzonego dostawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *