Bezpieczna sprzedaż auta – o czym pamiętać?

Rynek samochodów używanych jest bardzo duży, wystarczy spojrzeć na liczbę ogłoszeń. Sprzedaż używanego auta nie jest szczególnie skomplikowaną operacją, zazwyczaj najtrudniejsze jest po prostu znalezienie zdecydowanego klienta. Trzeba jednak pamiętać o kilku formalnościach.

Gdzie powinno się szukać nabywców?

Internetowe portale z ogłoszeniami to obecnie najpopularniejsza forma sprzedaży. Najpewniejszym miejscem są sprawdzone, działające od lat serwisy z przejrzystym regulaminem, weryfikacją użytkowników oraz działem pomocy, który interweniuje, kiedy dwie strony umowy nie mogą same rozwiązać swojego sporu. Zamieszczenie ogłoszenia w takim serwisie zazwyczaj jest darmowe, ewentualnie wiąże się z naprawdę niewielką opłatą, jeśli jednak komuś zależy na czasie, to zaleca się wykupienie promowanego anonsu – będzie ono wyskakiwać na początku listy wyszukiwań, co pomoże dotrzeć do znacznie szerszego grona odbiorców.

Inne bezpieczne miejsce na transakcję to skupy. To jedno z tych miejsc, gdzie zajrzeć warto: https://skupautzagotowke.net/skup-aut/chrzanow/, ponieważ od ręki można sprzedać każdy samochód, niezależnie od jego technicznego stanu. Musi to oczywiście być legalnie działający skup, ale to akurat łatwo sprawdzić na przykład w rejestrze REGON.

Jak wyglądają formalności?

Zarówno sprzedając samochód osobie prywatnej, jak i realizując transakcję ze skupem, trzeba to potwierdzić pisemną umową. W zupełności wystarczy standardowy dokument, ważne tylko, by były w nim zamieszczone wszystkie ważne informacje jak kwota transakcji, dane osobowe kupującego i sprzedającego, dane samochodu, kwestie związane z podatkami od umowy cywilno-prawnej.

Jeśli to oni kupili auto: https://skupautzagotowke.net/skup-aut/strzelce-opolskie/, można liczyć na zwrot składki OC. Przy transakcji z osobą prywatną to również jest możliwe, ale nabywca musi to potwierdzić na piśmie, bo takiego dokumentu zażąda ubezpieczyciel.

Co w sytuacji, gdy samochód nie ma ważnego przeglądu albo polisy OC? Sprzedaż jest możliwa, ale trzeba poinformować o tym klienta. Najlepszym rozwiązaniem jest szybki wykup polisy, ponieważ bez niej auto nie może brać udziału w ruchu drogowym. To samo jest z przeglądem – bez niego samochód trzeba transportować lawetą, w przeciwnym razie dochodzi do łamania przepisów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *