Aparat lingwalny – jak działa i komu jest dedykowany?

Współczesne aparaty ortodontyczne cechują się nie tylko funkcjonalnością, ale i estetyką. Noszenie aparatu na zębach dla wielu osób jest kwestią wstydliwą, dlatego mnóstwo starań dokłada się, aby były praktycznie niewidoczne. Dzięki temu pacjenci nie czują się skrępowani, a jednocześnie mają pewność, że następuje prawidłowa korekcja ich wady zgryzu. Dlaczego warto wybierać aparaty lingwalne i kiedy się na nie zdecydować?

Aparaty lingwalne – co je charakteryzuje?

Aparat na zęby tego typu w przeciwieństwie do aparatów tradycyjnych montowany jest od strony języka. Dzieje się tak za sprawą specjalnego kleju ortodontycznego. Sprawia to, że jest niewidoczny dla innych osób. Ponadto, dopasowuje się go indywidualnie, dzięki czemu cechuje się bardzo dużą wygodą. Przy jego zastosowaniu można wyleczyć niemal każdą wadę zgryzu, a przy tym ułatwia czyszczenie zębów. Z danych medycznych wynika, że na aparaty lingwalne decyduje się coraz więcej osób. Głównym powodem jest chęć estetycznego wyglądu, bez widocznych drucików na zębach podczas mówienia lub uśmiechu.

Kto może nosić aparat ligwalny?

Nie ma żadnych przeciwwskazań do założenia aparatu lingwalnego. Co więcej, lekarze polecają go pacjentom w różnym wieku. W ich przypadku znaczenie ma strona praktyczna. Najmłodsi mają bowiem często trudności z prawidłowym czyszczeniem zębów, na które został nałożony tradycyjny aparat. Jego wersja lingwalna jest pod tym względem znacznie bardziej komfortowa. Jeśli więc zdecydujesz się na założenie aparatu lingwalnego, pamiętaj o wyborze doświadczonego ortodonty. Jednym z nich jest pracująca w szczecińskiej klinice orto-magic.eu dr n.med. Magdalena Durak-Zając. Szczecińska ortodontka ukończyła elitarne studia podyplomowe na włoskim Uniwersytecie Fryderyka II w Neapolu. W tym czasie pobierała nauki od doktora Roberto Stradi – międzynarodowej sławy specjalisty w dziedzinie ortodoncji lingwalnej.

Jak wyglądają aparaty językowe?

Aparat ligwalny to rodzaj stałego aparatu ortodontycznego. Przykleja się go do zębów od strony języka specjalnym klejem, który jest do tego przeznaczony. Zamki aparatu dopasowuje się do kształtu korony zęba, co sprawia, że nie uwierają w śluzówkę języka. Z początku może powodować pewien dyskomfort, ponieważ pacjent nie jest przyzwyczajony do jego noszenia, jednak powinien on minąć już po kilku dniach. Warto wiedzieć, że produkuje się je na zamówienie, dlatego też czas oczekiwania na gotowy aparat może potrwać nawet do 5 tygodni. Wszystkie elementy muszą przecież zostać precyzyjnie wykonane i dopasowane. Leczenie ortodontyczne tego typu jest bardziej kosztowne lecz przekłada się na szybsze efekty. Ponadto, aparat ligwalny wykorzystywany jest zarówno do leczenia niewielkich nieprawidłowości zębowych, jak również do skomplikowanych wad kości szczęki oraz zgryzu. Jego najważniejszą zaletę stanowi zatem uniwersalność.

Cena aparatów lingwalnych

Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Wiele zależy od osobistych preferencji. Z pewnością aparat językowy wygląda znacznie bardziej estetycznie i pozwala czuć się pewnie w każdej sytuacji, a przy tym jest o wiele wygodniejszy. Nie bez znaczenia jest także fakt, że leczenie przy jego użyciu będzie krótsze. Niestety, wadę stanowi cena, przez którą nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Ceny wahają się od 5.000 zł do nawet 15000 zł.

Aparaty lingwalne – System Incognito

Jednym z najpopularniejszych aparatów lingwalnych jest stosowany przez polskich stomatologów aparat stworzony przez prof. Dirka Wiechmanna z Bad Essen. Co ciekawe, dr n.med Magdalena Durak-Zając z szczecińskiej kliniki Orto Magic, jako jedna z pierwszych ortodontów uczestniczyła w kursie leczenia aparatami językowymi Incognito autorstwa prof. Dirka Wiechmanna. Urządzenia dzielą się na trzy kategorie:

  • Incognito – zamki są indywidualnie projektowane przy użyciu technik obrazowania trójwymiarowego 3D a następnie odlewane ze stopu złota i irydu o wysokiej twardości.
  • Incognito Lite – uproszczona wersja aparatu Incognito, przeznaczona do leczenia niewielkich wad zgryzu. Zamki przyklejane są tylko do 6 lub 8 zębów szczęki górnej i/lub dolnej.
  • aparat WIN – indywidualnie projektowane zamki wykonywane są ze stali, natomiast elementy bezpośrednio wpływające na korekcję wady zgryzu (łuki) z chromu i kobaltu.

Polecamy:
Gdzie znaleźć dobrego dentystę w Szczecinie?

One thought on “Aparat lingwalny – jak działa i komu jest dedykowany?

  1. Jeśli chcecie bezproblemowo wyprostować krzywy zgryz, a jednocześnie nie za bardzo macie ochotę na noszenie przez długi czas niewygodnego, stałego aparatu, warto zainwestować w niewidoczne nakładki. Na https://www.dentestetica.pl/ortodoncja-invisalign/koszty-leczenia-invisalign/ można znaleźć sporo informacji o tej metodzie prostowania. Ja zainwestowałam w nie kilka tygodni temu, nosze je codziennie i póki co nie powodują żadnych problemów. Mam nadzieję, że efekty będą tak samo dobre, jak moje aktualne nastawienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *