AMD – jak stawia się dokładną diagnozę?

Okuliści i optometryści diagnozują zwyrodnienie plamki żółtej w ramach kompleksowego badania wzroku. Dokładną diagnozę ustala się dzięki połączeniu badania klinicznego i określonych testów, takich jak:

  • fotografia siatkówki,
  • angiografia,
  • optyczna koherentna tomografia.

Badanie oczu i testy

Aby sprawdzić zwyrodnienie plamki żółtej, okulista lub optometrysta przeprowadzi kompleksowe badanie wzroku. Rozszerzając oczy, lekarz będzie mógł zobaczyć powiększony obraz plamki. Badanie plamki i innych struktur oka pomoże lekarzowi w postawieniu diagnozy i może obejmować następujące testy.

Badanie oczu

endokrynolodzy gdyniaLekarz rozszerzy źrenice kroplami do oczu, aby zobaczyć tylną część siatkówki. Poszerzenie umożliwia lekarzowi sprawdzenie tylnej części oka pod kątem oznak choroby, w tym uszkodzenia siatkówki i nerwu wzrokowego. Poszerzone badanie siatkówki pozwala lekarzowi zobaczyć powiększenie plamki.

Twój lekarz może zauważyć cętkowany wygląd spowodowany zmianami pigmentacyjnymi w plamce. Można również zaobserwować druzy. To określenie odnosi się do żółtych złogów, które tworzą się pod siatkówką – tak może być rozpoznawane amd wysiękowe.

Oftalmoskopia

Oftalmoskop to instrument służący do badania wewnętrznych struktur oka, zwłaszcza siatkówki. Składa się z lustra, które odbija światło w oku i centralnego otworu, przez który oko jest badane. Twój lekarz będzie w stanie wykryć wszelkie uszkodzenia lub zmiany w siatkówce i plamce żółtej.

Angiografia fluoresceinowa

Lekarze zastosują metodę wstrzyknięcia specjalnego barwnika do krwiobiegu, a następnie sfotografują krążenie tego barwnika w oku. Jeśli pojawią się fluorescencyjne plamy, lekarz może podejrzewać nieszczelne naczynia krwionośne w siatkówce.

Optyczna tomografia koherencyjna

Test ten, określany również jako OCT, jest sposobem dla optometrystów i okulistów na obrazowanie tylnej części oka, w tym plamki, nerwu wzrokowego, siatkówki i naczyniówki. OCT może zidentyfikować obszary siatkówki, które ulegają przerzedzeniu, wskazując na atrofię geograficzną. Test OCT jest w stanie pokazać zmiany w siatkówce znacznie bardziej szczegółowo niż jakikolwiek inny instrument.

Tonometria

Tonometria to test mierzący ciśnienie wewnątrz oczu, określane jako ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP). Wysokie ciśnienie w oku może uszkodzić delikatne włókna nerwowe w tylnej części oka, czasami prowadząc do ślepoty.

Chociaż podwyższone ciśnienie w oku nie jest bezpośrednio związane ze zwyrodnieniem plamki żółtej, wykonuje się je w celu wykluczenia innych chorób, w tym jaskry. Jest to ważne, aby można było z całą pewnością ustalić, czy utrata wzroku jest spowodowana chorobą plamki żółtej lub innych części oka.

Obrazowanie autofluorescencyjne dna oka

Ta metoda obrazowania wykorzystuje naturalną fluorescencję organizmu do badania siatkówki. Pewne struktury w ciele zaświecą się pod wpływem światła. Zanikowe części oka nie zapalają się, co może wskazywać na rozpoznanie zwyrodnienia plamki żółtej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *