Ogrzewanie akumulacyjne- najważniejsze informacje

Ogrzewanie akumulacyjne ogrzewa całe mieszkanie tanim kosztem. Produkcja ciepła i jego wykorzystanie to sekret całego ogrzewania. Prąd generuje energię przekazywaną do pieca akumulacyjnego. Tam jest magazynowana i wykorzystywana w późniejszym czasie według potrzeb. Z czym wiąże się koszt pieca akumulacyjnego? Jak produkuje ciepło? Dowiesz się w dalszej części.

Głównym założeniem pieców akumulacyjnych jest ich ładowanie podczas wykorzystania tańszej taryfy energii elektrycznej. Następnie zebrana energia jest kumulowana w piecu akumulacyjnym i wykorzystana do ogrzania mieszkania lub domu. Energia elektryczna może być pobierana w niższej taryfie dzięki czemu koszty rachunków są znacznie niższe.

Piec akumulacyjny- co to jest

Warto wybrać piec akumulacyjny, który wpasuje się w otoczenie.

Piec akumulacyjny wykorzystuje elektryczny system grzewczy. Pozwala obniżyć koszty wykorzystanej energii przy użytkowaniu dwóch taryf rozliczenia. Akumulacja ciepła to nagrzewanie pieca oraz wykorzystanie wytworzonej energii w dowolnym momencie w ciągu doby. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest nagrzanie pieca w nocy w czasie trwania drugiej taryfy rozliczenia. Następnie wykorzystanie tej energii w dowolnym momencie dnia lub nocy.

Piec akumulacyjny- budowa

Piec akumulacyjny zbudowany jest z grzałek elektrycznych, wokół których zamontowane są elementy akumulujące ciepło. Akumulatory ciepła instalowane są w piecu po zamontowaniu grzejnika w pomieszczeniu. Odpowiednia budowa pieca akumulacyjnego skutkuje wytwarzaniem i gromadzeniem odpowiedniej ilości ciepła.

W piecu wbudowany jest także wentylator odpowiedzialny za cyrkulację powietrza. Powstałe powietrze wewnątrz pieca jest ogrzewane i owiewa elementy akumulujące ciepło. Powietrze wydmuchiwane jest do pomieszczenia przez szczeliny, które znajdują się na dole pieca. Ten proces pozwala na mieszanie się zimnego i ciepłego powietrza w mieszkaniu. Aby piec działał prawidłowo trzeba zapewnić mu cyrkulację powietrza. W instrukcji każdego modelu zapisane są wskazówki w jakich odległościach od podłogi i ściany należy umieścić piec.

Piece akumulacyjne są głównie elementami stojącymi. Można także spotkać piece wiszące jednak przez swoje rozmiary oraz wagę potrzebują dobrego montażu na ścianie. Niektóre z pieców można zabudować pod parapetem lub blatem kuchennym. Grzejnik elektryczny jest mniejszy niż grzejnik akumulacyjny. Uzależnione jest to od rodzaju i mocy grzejnika.

Moc i waga grzejnika

Wielkość i ciężar grzejnika akumulacyjnego zależą od mocy pieca. W zależności od wielkości mocy waga urządzenia jest większa:

  • 1 kW- 60-90 kg;

  • 2 kW- 80- 100 kg;

  • 4 kW- 200 kg;

  • 6 kW- 250- 300 kg.

Grzejniki mają taką samą wielkość jak zwykłe grzejniki. Jednak różnią się grubością:

  • dynamiczne około 25 cm;

  • statyczne około 18- 20 cm.

Korzyści z pieca akumulacyjnego

Ciepły dom- szczęśliwa rodzina!

Elektroniczny panel sterujący zamontowany jest na piecu, dzięki czemu pozwala na kontrolowanie ładowania oraz temperaturę w mieszkaniu. Czujniki pokojowe, programator oraz zegar pozwalają na osiągnięcie idealnego poziomu komfortu. Piec elektryczny może ogrzewać pomieszczenie w wybranych godzinach. Pozwala to na zaoszczędzenie na rachunkach za energię elektryczną.

Piece akumulacyjne mogą być wyposażone w dogrzewkę, która rozszerza funkcjonalność urządzeń. Tanią energię elektryczną pobiera się w nocy w drugiej taryfie rozliczeniowej. Energia zostaje magazynowana w piecu i oddaje ciepło na pomieszczenie przez całą dobę. Zewnętrzny czujnik pogodowy pozwala na zmniejszenie poboru energii podnosząc zyski o około 30%. Wiele modeli posiada tryb automatyczny, dzięki czemu nie musisz ustawiać tego ręcznie. Niski koszt inwestycyjny związany jest z brakiem:

  • potrzeby kupowania dużego pieca grzewczego;

  • montażu dodatkowych elementów ogrzewania;

  • dodatkowego pomieszczenia na składowanie opału.

Ogrzewanie akumulacyjne jest znacznie tańsze w użytkowaniu niż ogrzewanie gazowe lub olejowe.

Ogrzewanie akumulacyjne ma także wady, jak każdy inny rodzaj ogrzewania. Długi czas nagrzewania i kumulowania ciepła to główna wada tego ogrzewania. Jeśli mieszkanie zostanie przez dłuższy czas nieogrzewane będzie wymagało wielu godzin zanim piec się rozgrzeje, a ciepłe powietrze wleci do mieszkania. Jeśli chcesz pobierać energię tylko z nocnej taryfy musisz liczyć się z tym, że mieszkanie zostanie ogrzane dopiero nad ranem.

Instalacja elektrycznego ogrzewania akumulacyjnego

Ogrzewanie akumulacyjne przynosi zyski także podczas montażu. Nie trzeba budować komina oraz osobnego pomieszczenia do kotłowni i składowania opału. Związane z tym oszczędności pokryją koszty ogrzewania przez kilka lat. Kupno elektrycznego systemu ogrzewania akumulacyjnego nie zobowiązuje do kupienia pieca, gdyż ciepło w mieszkaniu możesz zyskać dzięki założeniu elektrycznego ogrzewania podłogowego lub przy użyciu bufora ciepła.

Sterowanie piecem akumulacyjnym

Regulator zamontowany jest na obudowie grzejnika, który pozwala na ustawianie poziomu ładowania pieca akumulacyjnego. Pozwala on ustawić 3 stopnie ładowania- 30%, 60% lub 100%. Dzięki centralnemu sterownikowi można regulować pracę wielu urządzeń. Pozwala on wykorzystać całą energię pozostającą w piecu.

Rozładowanie grzejnika regulowane jest za pomocą termostatu. Może być zamocowany na obudowie pieca lub na ścianie. Pozwala na ustawienie odpowiedniej temperatury w domu. Może zostać zaprogramowany na pracę w cyklu tygodniowym. Pozwala to na ogrzewanie mieszkania tylko w wybranych godzinach.

Piec akumulacyjny- koszt

Kupno pieca akumulacyjnego wiąże się jednorazowo z dość wysokim kosztem. Wszystko uzależnione jest od jego rodzaju i mocy. Piece statyczne dzielą się na:

  • 1,7 kW- około 1000 złotych;

  • 2,5 kW- około 1600 złotych.

Piece dynamiczne dzielą się na:

  • 1,6 kW- około 2000 złotych;

  • 2 kW- około 2100- 2300 złotych;

  • 4 kW- około 2600 złotych;

  • 5- 6 kW- około 3000-3500 złotych.

Elektryczne piece akumulacyjne są bardzo ekonomiczne i komfortowe. Podczas ich montażu nie trzeba budować komina, dodatkowego pomieszczenia oraz dużego pieca. W każdym domu wykorzystywana jest energia elektryczna, do której również można podłączyć ogrzewanie.

 

Artykuł napisany przy współpracy z firmą Ewol ze Szczecina zajmującą się zakładaniem ogrzewania elektrycznego oraz zewnętrznych systemów przeciwoblodzeniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *