5 wskazówek, które mogą uratować życie przed zatruciem dwutlenkiem węgla

Dwutlenek węgla to związek występujący w atmosferze, z którym mamy do czynienia każdego dnia. Podczas każdego oddechu nasz organizm pobiera z otoczenia tlen, a wydala dwutlenek węgla. Naturalnymi „oczyszczaczami”, które eliminują dwutlenek węgla z atmosfery są drzewa, dlatego tak często można usłyszeć w mediach apele dotyczące chronienia tych roślin. CO2 to niepozorny związek, który nie stanowi dla nas śmiertelnego zagrożenia pod warunkiem, że jego stężenie wokół nas jest optymalne. W przeciwnym wypadku możemy narazić się na wystąpienie stanu hiperkapnii – zwiększenia stężenia dwutlenku węgla we krwi, co może prowadzić do niewydolności oddechowej i opłakanych skutków zdrowotnych.

Zatrucie dwutlenkiem węgla – musisz znać objawy

W momencie, gdy występuje zatrucie dwutlenkiem węgla pierwsze objawy można zaobserwować w układzie oddechowym i ruchowym. Początkowymi objawami są problemy z oddychaniem, pobudzenie ruchowe oraz występowanie duszności. Jeżeli stężenie dwutlenku węgla nie maleje można odczuwać bóle głowy, szumienie w uszach oraz ucisk w klatce piersiowej. Zmienia się rytm pracy serca, które bije na ponad 100 uderzeń na jedną minutę. W końcowej fazie przez zatrucie dwutlenkiem węgla można liczyć się nawet z zatrzymaniem oddechu.

Sprawdź, czy ulatnia się czad – jak to zrobić?

Wiele osób ma błędne wyobrażenie, że popularny czas (tlenek węgla) jest dymem, który można zaobserwować podczas brawurowych akcji strażackich. Jest to ogromny błąd, ponieważ czad nazwany też „cichym zabójcą” jest bezbarwnym, bezwonnym gazem, który może ulatniać się z piecyków czy kominków. Nie można żadnym zmysłem wyczuć jego obecności w otoczeniu. Bardzo przykrym faktem jest to, że przez niesprawnie działające systemy wentylacji wielu domowników w Polsce zginęło przez ulatnianie się czadu. Przed tlenkiem węgla uchronić nas może stały dopływ świeżego powietrza (rozszczelnienie okien) lub sprawne systemy wentylacji.

Zainwestuj w czujnik czadu

Dobrym rozwiązaniem jest również zaopatrzenie się w czujnik czadu, który po wyczuciu substancji w powietrzu wywoła alarm, dlatego domownicy zdążą opuścić bezpiecznie mieszkanie.

Zainwestuj w odpowiedni system wentylacji

Systemy wentylacji to często pomijany fakt w budownictwie i zwykle wykorzystywane są tradycyjne rozwiązania wentylacji tradycyjnej, która jest mocno prowizoryczna i nie spełnia do końca swojego zadania. Jest to błąd, ponieważ odpowiednio dobrana wentylacja może uratować życie wielu osób właśnie w momencie wydzielania się czadu.

Postaw na wentylację energooszczędną

Obecnie nowoczesnym i kompleksowym rozwiązaniem wentylacyjnym, które zapewnia energooszczędność, ochronę przed utratą ciepła i czyszczenie powietrza to rekuperacja. Nie wolno również zapominać o tym jak ważnym aspektem jest odpowiednia wentylacja garażu, ponieważ jest to miejsce, gdzie zalegają spaliny samochodowe, które lepiej żeby nie przedostały się do pomieszczeń gospodarczych, ponieważ spowoduje to znaczne pogorszenie jakości powietrza, a przy tym i naszego zdrowia.

Oczyszczenie powietrza z toksyn to bardzo ważny aspekt w naszym życiu, ponieważ jest to substancja, z którą mamy ciągle do czynienia i może znacząco wpłynąć na jakość naszego życia. Warto zapoznać się bliżej z różnymi sposobami dbania o powietrze i wdrożenie ich do swojego życia.

Materiały budowlane do wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji można znaleźć w hurtowni Ventido – Szczecin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *