Terminale dla urzędów? Coraz częściej będzie można płacić kartą

Ministerstwo Rozwoju chce, by wszystkie urzędy miały obowiązek akceptowania płatności bezgotówkowych. Oczekują tego także Polacy, którzy w licznych badaniach przyznają, że chętniej płaciliby kartą, gdyby była taka możliwość. Z tego względu program Polska Bezgotówkowa poszerza zakres swojego działania i oferuje terminale dla instytucji publicznych.

Nie tylko przedsiębiorstwa prywatne mogą otrzymać darmowe terminale płatnicze i nie płacić prowizji od dokonanych transakcji. Od 1 września 2018 roku program Polska Bezgotówkowa obejmuje także instytucje publiczne.

Terminale płatnicze dla urzędów w ramach programu Polska Bezgotówkowa

Jeszcze w kwietniu 2017 roku płatności bezgotówkowe możliwe były tylko w 10 proc. urzędów, dziś terminale płatnicze posiada już 66 proc. z nich. Ministerstwo Finansów dąży jednak do tego, by wszystkie urzędy akceptowały płatności bezgotówkowe. Dlaczego?

Choć ponad połowa urzędów posiada terminale płatnicze, większość interesantów oczekuje większej dostępności transakcji bezgotówkowych. Zainteresowanie administracji publicznej płatnościami bez gotówki rośnie, jednak zdaniem ekspertów wciąż dzieje się to zbyt wolno.

Tymczasem obrót bezgotówkowy przynosi korzyści zarówno konsumentom, przedsiębiorcom, jak i gospodarce. Jak wskazują konsumenci, w płatnościach bez gotówki cenią sobie szczególnie wygodę, szybkość i bezpieczeństwo. Nie muszą oni nosić ze sobą grubego portfela ani odliczać gotówki i czekać na wydanie reszty.

Płatności bezgotówkowe wiążą się także z mniejszą ilością gotówki zgromadzonej w kasie, a co za tym idzie – większym bezpieczeństwem dla przedsiębiorców. Ponadto, transakcje bezgotówkowe w urzędzie będą możliwe w miejscu, gdzie załatwiamy daną sprawę. Nie trzeba więc będzie szukać kasy przeznaczonej do wnoszenia opłat, ani tym bardziej – bankomatu.

Stopniowe odchodzenie od gotówki wspiera także rozwój bankowości mobilnej. To ważny argument, gdyż Polacy są szczególnymi entuzjastami nowoczesnych płatności. W I kwartale 2018 roku dokonaliśmy płatności smartfonami 50 mln razy. Także BLIK cieszy się coraz większą popularnością.

Program obejmuje m.in. administrację publiczną, skarbową, sądy i publiczną służbę zdrowia. Oferuje także terminale dla samorządów. W jego ramach placówka może otrzymać terminale płatnicze nie ponosząc kosztów ich instalacji ani przeprowadzanych transakcji aż do 31 sierpnia 2021 roku. Chcesz wiedzieć więcej na temat programu Polska Bezgotówkowa dla sektora publicznego? Wejdź na stronę https://bezgotowki.pl/sektor-publiczny/.

Płatności bezgotówkowe wciąż zyskują na popularności. Zmieniają się bowiem przyzwyczajenia Polaków i trendy w obszarze płatności. Brak możliwości wyboru sposobu płatności między gotówką a np. kartą jest postrzegany jako niewygodny i kłopotliwy. Dzięki zainstalowaniu terminali płatniczych urzędy będą więc postrzegane jako nowoczesne i przyjazne interesantom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *