Rozwój zawodowy to podstawa

Praca powinna być przyjemnością oraz wyzwaniem. Takie stwierdzenie zapewne nie przekona każdego. Trafia jednak do coraz większego grona ludzi, dążących do uczynienia z wykonywanych obowiązków służbowych nie tylko przymusu, ale również sposobu na rozwój osobisty i konstruktywne spędzanie czasu.

Zmiany to podstawa rozwoju zawodowego

Przeglądając oferty pracy na Pracuj.pl, warto szukać stanowiska, które pozwoli rozwinąć zawodowe skrzydła. Wykonywana praca powinna motywować do rozwoju i stwarzać jednostce ku temu jak najwięcej możliwości. Szczęśliwcy mają błogosławieństwo przełożonych do zdobywania nowych kompetencji i poszerzania umiejętności. Rozsądny szef zdaje sobie sprawę, że wiedza i zdolności pracowników przekładają się na sukces całej firmy. Niestety na wysokich stanowiskach nie brakuje osób niechętnych zmianom. Często obawiających się utraty własnej pozycji, choć na ogół po prostu przywiązanych do tego, co dobrze znają. Zwłaszcza przedstawiciele starszych pokoleń niechętnie opuszczają taką strefę zawodowego komfortu. Ludzie młodzi nie mają z tym już tak wielkich problemów. Rozumieją bowiem, że minęły czasy, kiedy na jednym stanowisku spędzało się całe zawodowe życie. Dostrzegają też, że w imię zawodowego rozwoju trzeba czasami zrezygnować z tak zwanej ciepłej posadki. Jaki w tym sens?

Eksperci zajmujący się rynkiem pracy, ale także psychologowie, zwracają uwagę, że takie aktywne podejście do życia zawodowego jest bardzo korzystne dla jednostki. Zamiast spędzać kolejne miesiące, a niekiedy i lata, na narzekaniu oraz stawaniu się coraz bardziej sfrustrowanym człowiekiem, można zmienić swoje życie na lepsze. I nie dotyczy to tylko sfery zawodowej. Otóż jak pokazują badania, ludzie lubiący swoją pracę są zdrowsi i szczęśliwsi. A każde nowe wyzwanie motywuje ich mózg do działania, co odgania widmo wielu chorób związanych z pracą tego narządu, jak chociażby demencja czy depresja.

Czasami warto zostać

Jak wykazano powyżej, zmiana pracodawcy często jest pozytywna i wychodzi człowiekowi na dobre. Błędem jest jednak zakładać, że nowa umowa wystarczy, by poczuć się szczęśliwym. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, jak będzie w nowym miejscu. Zawsze istnieje ryzyko, że tamtejsi przełożeni będą niechętni inwestowaniu w rozwój kompetencji pracowników. Dlatego zanim podejmie się decyzję o odejściu z danej firmy, warto przynajmniej podjąć próbę dialogu z dotychczasowymi przełożonymi. Zapytać o możliwość zorganizowania szkolenia dla zespołu. Przedstawić własne aspiracje i plany. W ten sposób daje się szefowi szansę przeanalizowania problemu, którego mógł być nawet nieświadomy. Poza tym to dobra okazja do rozmowy o przyszłości firmy i roli poszczególnych jej pracowników. Czasami wystarczy niewielka zmiana podejścia, aby praca stała się ciekawsza i znowu dawała satysfakcję.

Nie warto rezygnować z rozwoju zawodowego. Tym bardziej, że we współczesnym świecie kto nie idzie naprzód, ten zostaje szybko wyprzedzony przez konkurencję. Przede wszystkim jednak swoją karierę dobrze jest traktować jako istotny element życia. A nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy.

One thought on “Rozwój zawodowy to podstawa

  1. Zarabianie na kryptowalutach daje wiele możliwości, ale również jest związane z ryzykiem. Sam wiele razy straciłem zainwestowane środki przez własną nieostrożność. Właśnie trafiłem na poradnik na https://www.kryptoporadnik.pl/pseudo-bitcoinowe-oszustwa-wystrzegaj-sie-tych-stron/. Można tu znaleźć opisy wielu bitcoinowych oszustw, na które dają się nabrać nawet doświadczeni inwestorzy. Warto przeczytać i znać wszystkie tricki oszustów, którzy chcą od nas wyłudzić nasze środki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *