Praca przewodnika w Szczecinie – co powinien pokazać turystom?

Praca przewodnika w Szczecinie nie należy do najłatwiejszych. Tak, jakbieszczady przewodnik dobrze musi znać, tak samo przewodnik ze Szczecina musi znać miasto, którego historię będzie opowiadał. Co więcej, sama znajomość tej historii nie wystarczy, ponieważ jeszcze musi umieć ją w ciekawy sposób opowiedzieć. Które atrakcje powinny znaleźć się na jego trasie? Podpowiadamy!

Bazylika archikatedralna św. Jakuba

To jednak z najwyższych katedr w Polsce i to od niej warto zacząć wycieczkę po Szczecinie. Z jej wieży rozpościera się widok na panoramę miasta, do której dostęp zwiedzający mają przez cały rok.

Jezioro Szmaragdowe

Punktem obowiązkowym na trasie wycieczki powinno być także Jezioro Szmaragdowe, które swój wyjątkowy kolor zawdzięcza temu, że powstało na terenie kopalni kredy. Znajdujące się tam złoża wapnia sprawiły, że woda ma zieloną, czyli szmaragdową barwę.

Tarasy widokowe na Wałach Chrobrego

Z tarasów widokowych na Wałach Chrobrego można podziwiać panoramę na miasto, Odrę oraz port. Poza tym na wałach znajduje się też zabytkowy budynek Akademii Morskiej z początków XXI wieku i Oddział Morski Muzeum Narodowego.

Zamek Książąt Pomorskich

Z Wałów Chrobrego już niedaleko do Zamku Książąt Pomorskich – dawnej siedziby książąt z dynastii Gryfitów, którzy władali ziemiami Pomorza przez pięć wieków. Na terenie zamku mieści się również Muzeum Zamkowe, a w nim m.in. Cela Czarownik.

Kino Pionier

Kino Pionier to najstarsze kino na świecie. Jego założycielem był Albert Pietzke. Co ciekawe, kino to czynne jest do dziś, więc mamy możliwość obejrzenia filmu i poczucie jego wyjątkowego klimatu.

Piwnice Starki

Niebywałą atrakcją Szczecina są również piwnice Starki, które w szczególności przypadną do gustu smakoszom lokalnych specjałów. Starka to szlachetna staropolska wytrawna wódka, która jest produkowana właśnie w Szczecinie. To właśnie tutaj można zwiedzić starą fabrykę, jak również spróbować różnych rodzajów Starki.

Podziemne Trasy Szczecina

„Podziemne Trasy Szczecina” to rekonstrukcja schronu przeciwlotniczego z II Wojny Światowej oraz przeciwatomowego z okresu Zimnej Wojny. Warto też wspomnieć, że jest to największy cywilny schron w Polsce z okresu II Wojny Światowej. Umieszczony jest na głębokości około 5 pięter w skarpie opasanej Murem Oporowym. Od najwyższego wyjścia (Plac Zawiszy) do podłogi dolnego poziomu ma aż 17 metrów wysokości. Ściany schrony wykonano z 3-metrowej grubości żelbetonu, a sufit z 2,80 metrów.

Jasne Błonie

Wycieczka powinna obejmować nie tylko zwiedzanie zabytków Szczecina, lecz także przewidywać czas na chwilę odpoczynku. Idealnym do tego miejscem będą Jasne Błonie im. Jana Pawła II, za którego nazwą kryje się szeroki zieleniec znajdujący się pomiędzy gmachem Urzędu Miejskiego a ulicą Piotra Skargi. Jego centralnym elementem jest pomnik papieża Jana Pawła II. To właśnie tutaj można przysiąść na chwilę, napić się dobrej kawy i cieszyć się otaczającą nas zielenią.

Szczecin to wyjątkowe miasto, więc jeszcze bardzo długo można wymieniać, co przewodnik powinien pokazać w trakcie wycieczki. Samych zabytkowych budynków jest ponad 200, więc by zobaczyć wszystkie skarby Szczecina, trzeba by było spacerować z nim kilka dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *