Kościół św. Piotra i św. Pawła w Szczecinie

To obecnie ceglana budowla, należąca do stylu gotyckiego, który powstał w I połowie XII wieku we Francji. Dość szybko ten styl rozprzestrzenił się najpierw na Anglię, a potem już na całą Europę. Kościół powstał w 1124 roku. Zbudowano go wtedy całkowicie z drewna. W tym roku mija 894 rocznica jego powstania. To bardzo dużo, jak na zabytek. Kościół powstał w czasach, kiedy chrystianizacja obejmowała całą Europę. Wtedy było niemożliwe, aby inna wiara mogła dominować nad ludźmi. Należy pamiętać, że w tym czasie istniała już słynna inkwizycja – czyli tzw. Sanctum Officium – czyli instytucja śledczo – sądownicza, szukająca heretyków w całej ówczesnej Europie. Sanctum Officium było odpowiedzią kościoła, na szerzące się coraz śmielej ruchy, które sprzeciwiały się coraz głośniej ówczesnej władzy kościelnej. Papież nie mógł sobie pozwolić na jakiekolwiek sprzeciwy, ponieważ dyskryminowałoby go to jako kogoś, kto jest przecież „drugi po Bogu” na Ziemi. Kościół św. Piotra i św. Pawła w Szczecinie był katolicki aż do 1946 roku. Po II Wojnie Światowej został przemianowany na Kościół Polskokatolicki.

Geneza powstania

W 1124 roku zorganizowano misję chrystianizacyjną na Pomorzu. Objęła ona także Szczecin. Zbudowano drewniany kościół, aby dać nawróconym wiernym możliwość uczęszczania na msze święte i wyrażania swojej wiary. Samej chrystianizacji dokonywał przybyły wtedy do miasta Otton z Bambergu. Niestety, 65 lat później, podczas najazdu duńskiego, kościół został doszczętnie spalony. Ćwierć wieku później zbudowano zupełnie nową świątynię, ale już z cegły. Nie wiemy, jak wyglądał pierwotny kościół, ponieważ nie zachowało się nic, co mogłoby przybliżyć jego kształt, czy wystrój. W połowie XIII wieku, biskup kamieński Hermann von Gleichen, do parafii włączył okoliczne wsie. Parafia – jako taka – zaczęła swoje istnienie i działa do dziś.

Rozkwit świątyni

Prawdziwy rozkwit świątyni rozpoczął się w pierwszym ćwierćwieczu XV wieku. To właśnie wtedy na zewnętrznych ścianach budowli, pojawiły się maszkarony. Może nie każdy wie, ale te maszkarony, to prawdziwe oblicza ówczesnych mieszkańców. To dlatego warto przyglądnąć się im dokładniej. W końcu to twarze mające ponad pięćset lat. Przy odrobinie wyobraźni, możemy przenieść się do tamtych czasów i zobaczyć, jak wtedy wyglądali szczecińscy mieszczanie. To może być bardzo pouczająca „podróż”.

Ciągłe przebudowy

Już sto lat później, sama świątynia stała się protestancka. Rozebrano wieżę, przebudowano zachodnią fasadę. 1677 rok – to rok zniszczeń samego kościoła. Podczas ostrzału artyleryjskiego, kościół został mocno uszkodzony. Sama odbudowa trwała prawie ćwierć wieku. Dwieście lat temu usunięto wszelkie, barokowe elementy. W kościele znajduje się XV – wieczna skarbona jałmużnicza. Z ciekawostek można przytoczyć tę, że zaledwie dziewięć lat temu, w kościele natrafiono na bardzo stare pochówki – jeszcze prawdopodobnie z czasów Gryfitów. Kościół św. Piotra i Pawła w Szczecinie zasługuje na szczególną uwagę. Warto go odwiedzić i „zatonąć w czasach, kiedy w Polsce powstawał katolicyzm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *